NATO'dan AB'ye Türkiye uyarısı

NATO, Türkiye'nin müstakbel üyeliği için sorun üstüne sorun çıkaran Avrupa Birliği'ni uyardı. NATO, Türkiye'nin üyeliği konusunda resmi tavır almamakla birlikte, Ankara'nın AB'nin savunma mekanizmalarından dışlanmasını eleştirerek bu konuda adım atılmasını talep etti.

NATO'nun bu talebi en üst seviyeden, Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer'den geldi. Avrupa'nın savunma örgütü Batı Avrupa Birliği'nin (BAB) yerine Avrupa Savunma Ajansı (EDA) kurulurken, Rum-Yunan ikilisinin tavrı üzerine Türkiye dışarıda bırakılmıştı. Türkiye ile aynı durumdaki Norveç'i EDA'ya alan AB, bir çifte standarda imza atmıştı.
NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, önceki gün AB'ye, Ankara ile savunma alanındaki bağları güçlendirme çağrısında bulundu. AB dönem başkanı Fransa tarafından düzenlenen "AB-NATO İlişkileri" seminerinde konuşan De Hoop Scheffer, Türkiye'nin AB'ye üye olmamasından dolayı Birlik ile NATO arasında güvenlikle ilgili görevlerde uzun zamandır devam eden soruna dikkat çekerek, "Askerlerimiz tehlikeli görevlerde yan yana görev yaparken bunun böyle devam etmesine izin veremeyiz." dedi.
Türkiye'nin Avrupa'nın savunma sanayiini geliştirmek için kurulan Avrupa Savunma Ajansı'ndan dışlanmasına atıfta bulunan De Hoop Scheffer, Ankara'nın bu ajansa dahil edilmesi çağrısında bulundu. NATO Genel Sekreteri, "Biz NATO içinde, NATO üyesi olmayanlarla nasıl davranacağımıza bakıyoruz, aynı şeyi AB'nin de yapması gerekir." dedi.
Aynı konferansta konuşan AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da, AB-NATO işbirliğindeki sorunların kaynağı olarak Türkiye'yi gösterenleri yalanlayarak, bu konuda yeni bir çalışmaya gerek duyulduğunu bildirdi.
AB ile tam üyelik müzakerelerine başlayan Türkiye, Kıbrıs Rum kesiminin vetosu yüzünden Avrupa Savunma Ajansı'na dahil edilemiyor. NATO'nun güçlü üyesi ABD'nin de, AB üyesi ülkeler ile ikili temaslarında Türkiye'nin EDA'ya alınması için kulis yaptığı biliniyor.
Türkiye, Kıbrıs Rum kesimini gerekçe göstererek, NATO'nun istihbarat bilgilerinin NATO dışındaki AB ülkeleri tarafından kullanılamayacağını belirtip iki kurum arasındaki askerî işbirliğine karşı çıkıyor. Kosova ve Afganistan'da görev yapan NATO ve AB birliklerinin işbirliğinin söz konusu tartışmadan olumsuz etkilendiği belirtiliyor.
Ankara, BAB'ın devamı olan EDA'ya Türkiye'nin üyeliğinin kanuni bir mecburiyet olduğunu, Türkiye'nin dışlanmasının milletlerarası hukuk açısından izah edilmesinin mümkün olmadığını düşünüyor. AB ile NATO arasındaki işbirliği sorununun çözümü için Türkiye temelde iki talepte bulunuyor. Bunlardan birincisi AB üyesi olmayan Norveç'e yapıldığı gibi Ankara'nın EDA'ya davet edilmesi. İkincisi ise, Nice uygulamaları gereği Avrupa güvenlik ve savunma politikası çerçevesinde Türkiye'nin misyonlarla ilgili bilgilendirilmesi. Türkiye bu misyonlara asker göndermesine rağmen AB tarafından yeteri kadar bilgilendirilmediğinden şikâyet ediyor.

ZAMAN