Ankara, tüm büyükelçilerini beyin fırtınası için topluyor

Son yıllarda dış siyasette aktif bir politika izleyen Türkiye, tüm dünyadaki büyükelçilerini beyin fırtınası için Ankara'ya çağırdı.

İlk kez düzenlenen toplantıda 100'den fazla büyükelçi, Türk dış politikasının geleceğini tartışacak. 14 Temmuz'da başlayacak toplantılara Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve bakanlık müsteşarı Ertuğrul Apakan da katılacak. Zirvede Türk dış politikasının son yıllardaki durumu değerlendirilecek ve gelecek yıllara ışık tutulacak.
İsrail-Suriye arasında dolaylı barış görüşmelerini başlatarak dünyanın dikkatini çeken Türkiye, çok boyutlu dış politikasını geliştirmenin yollarını arıyor. Günümüzde uluslararası ilişkilerin seyrettiği dinamik şartlarda Ankara statik ve tek parametreli bir politika yürütmeyi mümkün görmüyor. Türk dış politikası için çok boyutlu ve çok kulvarlı bir yapının en uygun seçenek olduğu belirtiliyor. Diplomatik kaynaklar Türkiye'nin ilgi alanına giren dosyaların ve dolayısıyla çalışmaların her geçen gün arttığını vurguluyor. Dışişleri Bakanlığı artan bu yoğunlukta beyin fırtınası için büyükelçileri Ankara'ya çağırdı. 14 Temmuz'da başlayacak zirvenin son üç gününe Dışişleri Bakanı Babacan başkanlık edecek. Bakanlık daha önce buna benzer bölgesel toplantılar yapıyordu. Ancak tüm büyükelçilerin bir araya gelmesi ilk kez gerçekleşecek. Dünyanın önde gelen küresel aktörleri ABD ve Rusya benzer toplantıları yıllık düzenli olarak yapıyor

ZAMAN