Ergenekon, 'derin mafya' kuracakmış

Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan sanıkların, doğrudan Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı ulusal bir mafya kurulması için plan hazırladığı belirlendi.

Çete üyelerinden çıkan 'Octobus (State Organized Crime) MAFİA (La Cosa Nostra) İstanbul/Eylül 2000' isimli belgede planın ayrıntıları yer alıyor. Veli Küçük, Tuncay Güney ve Zekeriya Öztürk'ün arşivinden çıkan bu dokümanda, devletçe örgütlenmiş yeni mafya gruplarının oluşturulmasından söz ediliyor. Belgede, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tüm kurum ve kuruluşları ile yeniden organize edilmek zorunluluğu anlatılıyor. Bunlar arasına mafya organları da dahil ediliyor. Örnek olarak da ABD'de Pentagon'a bağlı çalışan mafya grupları gösteriliyor. Model alınan figür, Amerika'daki en önemli İtalyan mafya babalarından Lucky Luciano. La Cosa Nostra adlı mafya örgütünün kurucusu olan Luciano, 2. Dünya Savaşı'nda kendi ülkesi İtalya'ya karşı ABD ordusuna destek vermişti. Amerika derin devleti, La Cosa Nostra'yı kendi ulusal çıkarları doğrultusunda kullanmıştı. Tuncay Güney, 2001 yılında polise verdiği ifadede, bu tür bir ulusal mafya örgütlenmesi içerisinde yer alabilecek isimleri sıralamış; Mahmut Yıldırım (Yeşil), Sedat Peker, Drej Ali (Ali Yasak) ve Sami Hoştan gibi isimlerin bu oluşum içinde yer alabileceğini söylemişti.
Çalışmanın hazırlayıcısı, 'ömrünün 15 yılını mafya gerçeğini araştırmaya ve Türkiye'nin kriminoloji arşivini hazırlamaya adamış' biri olarak tarif ediliyor. Plana göre Genelkurmay bünyesinde 3 kişiden oluşan sivil kurul oluşturulacaktı. Üç kişiden biri lider, biri teorisyen, diğeri de kurye görevini üstlenecekti. Lider için biçilen model ise Amerika suç tarihinde önemli bir yeri olan Luciano. Gelişmiş ülke istihbaratlarının kullandığı bu yöntemle organize suç örgütlerinin hükmettiği para kontrol altına alınıyor. Ayrıca, yabancı ülkelerde yapılan illegal faaliyetlere kaynak oluşturuluyor.
'Peker'i mafya yapan Veli Küçük'tür'
Tuncay Güney, 2001 yılındaki ifadesinde Veli Küçük'ün mafya bağlantılarından da söz etmişti. Sedat Peker'in Veli Küçük tarafından örgütlendiğini iddia eden Güney, şunları anlatmıştı: "Sedat Peker ilk dönemler sokak kabadayısı idi. Veli Küçük'le tanıştıktan sonra örgütlenmeye başladı. Küçük, 'mafia' yapılanması olarak ilk sıraya Peker'i koydu. Çünkü Peker laftan çıkmayıp söz dinleyen, Veli Paşa'nın bir dediğini iki yapmayan, oğlu gibi sevdiği bir kişi idi. Sami Hoştan, Veli Küçük ve JİTEM'in yaptığı uyuşturucu trafiğinde yer aldı. Drej Ali, Susurluk kazasında Veli Paşa tarafından kullanıldı. 1998 yılında Veli Küçük'ün Giresun'da tugay komutanı olduğu dönemde Yeşil kendisine gidip geliyordu. Kendisine sorulduğunda, Yeşil'in kendi elemanı olduğunu, örgüte kendisinin aldığını ve bir dönem birlikte çalıştıklarını söyledi. Veli Paşa'nın İran'la arası çok iyiydi. İran'ın gladyosu MOD'la iyi ilişkileri vardı. MİT ya da polis uyuşturucu işi yapamazdı ancak JİTEM çok rahatlıkla uyuşturucu işi yapıyordu."

ZAMAN