Rektörden doçente şaşırtan talep: Odanı boşalt, CHP'li vekil kullanacak

Rektör adayları bugünlerde, YÖK ve Çankaya Köşkü'nden gelecek atama kararlarını beklerken, 225 oyla üniversitesinde birinci olan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Alper Akınoğlu'yla ilgili skandal bir belge ortaya çıktı.

Rektör Akınoğlu, üniversiteyle ilişiği olmayan CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur'un kullanması için Fen Edebiyat Fakültesi'ndeki bir doçentten odasını boşaltmasını resmi bir yazıyla istedi. Prof. Dr. Nevin Gaye Erbatur, ÇÜ ile ilişiğini kesip 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde CHP'den Adana milletvekili olarak Meclis'e girdi. Erbatur'un öğretim üyesiyken kullandığı odasına Ağustos 2004'te Doç. Dr. İlyas Dehri yerleşti. Ancak rektör, aradan bir ay geçmeden, milletvekili Erbatur'a tahsis ettiği gerekçesiyle, odanın boşaltılmasını istedi. B.30.2.ÇKO.0.00.00.01-86-11211 sayılı ve Rektör Alper Akınoğlu imzalı yazı şöyle: "Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı'na. Fakülteniz Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İlyas Dehri tarafından yeni kullanılmaya başlanan odanın boşaltılarak önceden olduğu gibi eski haline çevrilmesini, bir ay önce yapılan yeni düzenlemenin ortadan kaldırılmasını ve üniversitemiz öğretim üyesi-milletvekili Prof. Dr. Gaye Erbatur'a tekrar tahsis edilmesi rektörlüğümüzce uygun görülmüştür. Gereğini bilgilerinize rica ederim."
Halen CHP Adana milletvekili olan Gaye Erbatur, kendisinin o dönemde de milletvekili olduğunu ve rektörün böyle bir talepte bulunduğundan haberinin olmadığını söyledi. Üniversite ile ilişiğini kesip milletvekili seçildikten sonra 2003 yazında odasını boşalttığını ifade eden Erbatur, "Bu 1 yıllık süreçte dönemin rektörü Yalçın Kekeç'in ricası üzerine, odamda sadece bir eşya olduğu için kapıda ismim durdu. Rektör Akınoğlu eski odamın bana verilmesi için yazı yazmışsa bundan benim haberim yok. Bundan bana ne." dedi.
Rektör Alper Akınoğlu'nun özel kalem müdiresi ve basın ve halkla ilişkiler bürosu yetkilileri, "politikacı için doçente odanı boşalt" diyen yazı konusunu Akınoğlu'na aktaracaklarını söylemekle yetindi. Rektör, konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Yazıdan sonra Doç. İlyas Dehri'den odayı boşaltması istendi. Ancak Dehri, üniversiteyle ilgisi kalmayan bir politikacı için odayı boşaltmanın yanlış olduğunu belirterek kaldığı yeri boşaltmadı. Dehri direnince rektörlüğün yazılı talebi yerine getirilmemiş oldu.

ZAMAN