Görüşmenin 3 ana maddesi! Kanal D Haber muhabiri Orkun Öz Ankara'dan bildiriyor.. 10.07.2008 12:37:44
Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine bugün saat 11.30'da Çankaya Köşkü'ne geldi. Özkök yarım saat erken geldi, çünkü görüşme 12.00'da planlanmıştı. Son günlerdeki AKP'ye kapatma davası ve Ergenekon soruşturmasındaki gelişmelerin ardından yapılan bu görüşme, Özkök'ün 3 açıklaması ekseninde olacak.
Birincisi; Özkök, Ergenekon soruşturmasına ilişkin olayları değerlendirirken, “resmi bir aktörün devreye” girmesini istemiş, bu sözleriyle Cumhurbaşkanı’nı kastettiği yorumu yapılmıştı. Hilmi Özkök, tüm anayasal kurum ve kuruluşların başındakilerin, akil adamların, politik liderlerin beklenti ve ihtiraslarını bırakıp kötü gidişe son vermesini istemiş; “aksi halde olacakların asıl sorumlusunun hükümet olmakla beraber, yapabilecek bir şeyi olup da yapmayan herkesin pay alacağını” söylemişti.
İkincisi; Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu öne sürülen günlüklerde, 2004 yılında, kuvvet komutanlarının bir darbe hazırlığı içinde oldukları, dönemin Genelkurmay Başkanı Özkök’ün darbe düşüncesine karşı çıktığı yer alıyordu. Bunun üzerine Özkök, "Darbe planları var da diyemem, yok da diyemem" demişti..
Üçüncüsü; Özkök, Ergenekon soruşturması kapsamında mahkeme tanıklığına başvurmak isterse tanık olup olmayacağı konusunda, “Onu o zaman düşünürüz. Genelkurmay’ın devreye girmesi gerekebilir. Ben hukukçu değilim” şeklinde konuşmuştu..
İşte bugünkü görüşmenin ana konusunu Emekli Org. Özkök'ün bu 3 açıklaması şekillendirecek...

kanal d