Türkiye 'cayır cayır' yanıyor! Bodrum ve Yalova söndürüldü, Selçuk’taki yangın sürüyor... 10.07.2008 18:36:18
Türkiye orman yangınlarıyla sarsılıyor. Her gün yurdun başka bir bölümünden gelen yangın haberleriyle ciğerlerimiz de yanıyor. Mersin Gülnar’da üç gün boyunca süren ve 7 köyün de bulunduğu 4 bin hektara yakın ormanlık alanın tahrip olduğu yangının ardından bugün de yangın haberleri ulaştı. Son olarak İzmir’in Selçuk ilçesinde çıkan yangının artarak devam ettiği belirtiliyor.
ALEVLER ŞİRİNCE’YE DOĞRU ARTARAK İLERLİYOR
Selçuk'a bağlı Belevi beldesi yakınlarındaki Pranga mevkisindeki makilik alanda saat 16.00 sularında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle zeytinlik ve çam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alana sıçrayan yangına, Selçuk Belediyesi İtfaiye ekipleri ile Selçuk Orman İşletme Müdürlüğüne ait arazözler ve çevre ilçe belediyelerinden gönderilen araçlarla müdahale edilmeye çalışılıyor.
Yangın, şiddetli rüzgar nedeniyle etkisini artırdı. Yangının, Şirince köyüne yöneldiği bildirildi.Selçuk Belediyesi ve çevre ilçe belediyeleri ile Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait ekip ve yangın söndürme araçlarının katıldığı söndürme çalışmalarına, Selçuk Efes Havaalanı'nda konuşlu 5 adet yangın söndürme uçağının yanı sıra 2 adet de helikopterle havadan destek veriliyor.

BODRUM'DAKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ
Bodrum'un Turgutreis beldesinde tarım arazisinde başlayan ve makilik alana sıçrayan yangın söndürüldü. Turgutreis beldesinin İslamhaneleri
köyünde tarım arazisinde başlayan ve makilik alana sıçrayan yangın,
Turgutreis Belediyesine ait 4 itfaiye aracı ve vatandaşların yardımıyla
söndürüldü. Bölgede devam eden soğutma çalışmasına vatandaşların da katıldığı,
yangında vatandaşlara ait meyve bahçelerinin zarar gördüğü bildirildi.

YALOVA'DA 1 HEKTAR BİTKİ ÖRTÜSÜ ZARAR GÖRDÜ
Yalova Valiliği’nin büyük önemverdiği "Yeşil-Mavi Turizm Seyir Yolu"nun en önemli duraklarından biri olan ve çevresine "bungalov" tipi tesisler yaparak turizme kazandırılması planlanan "Dipsiz Göl" yakınlarında yangın çıktı. Çevre halkı tarafından erken fark edilen yangına, Yalova Orman İşletme Müdürlüğü ve Çınarcık İtfaiye Müdürlüğü ekipleri kısa süre sonra müdahale etti. Yangında, 1 hektarlık alanda çalılıklardan oluşan bitki örtüsü zarar gördü. Yetkililer sabotaj ihtimalinin kuvvetli olduğunu belirtirken, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.
“BAKANLIK KIRMIZI ALARMA GEÇMELİ”
Doğa Koruma Vakfı Başkanı Nevzat Ceylan, "Çevre ve Orman Bakanlığı, orman yangınlarıyla mücadele için derhal kırmızı alarma geçmelidir" dedi. Ceylan, yangına 20 dakika içinde müdahale edilmemesi halinde her geçen saniyenin yanan orman alanını artırdığını, yangın büyüdükten sonra helikopter ve uçakların faydasının "yok denecek kadar az olduğunu" kaydetti.
Gülnar'daki orman yangınında yanan sahanın 4 bin hektarı geçtiğini ve bunun bir rekor olduğunu belirten Ceylan, orman yangını ve yanan alanların geçen yıla göre iki katını geçtiğini savundu. Yangınla mücadelenin moral ve motivasyon işi olduğunu vurgulayan Ceylan, "Çevre ve Orman Bakanlığı, orman yangınlarıyla mücadele için derhal kırmızı alarma geçmelidir. Yangına hassas bölgelerde ormanlara giriş ve piknik yasaklanmalıdır. Yangına geç müdahalenin önüne geçilmeli ve geç müdahalede bulunan sorumlulardan hesap sorulmalıdır" dedi.Kanal D!