Kıbrıs'ta neler oluyor? Kapatma, terör,Ergenekon derken Kıbrıs'ı unuttuk mu? 10.07.2008 14:16:55
Türkiye kendi yoğun gündemiyle meşgulken, Kıbrıs'ta iki toplumun birleşmesi yolunda dev adımlar atılıyor. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "tek egemenliği, egemenliğin iki halktan kaynaklanması şartıyla kabul ettiklerini" belirterek, "yeminine sadık olduğunu ve Rumlara teslim ettikleri bir şey olmadığını" söyledi.
KKTC'de yayına yeni başlayan Ada TV'de canlı yayınlanan bir programa katılan Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile 1 Temmuzdaki görüşmelerinde, tek egemenliği ve tek vatandaşlığı prensip olarak kabul ettiklerini, uygulama yönetmelerini ve ayrıntıları kapsamlı müzakerelerde ele alacaklarını anımsattı.
BÜYÜK BULUŞMA 25 TEMMUZ'DA
Talat, Hritofyas'la 25 Temmuz'da yapacakları görüşmenin gündeminin, "çalışma gruplarının çalışmalarını gözden geçirmek ve tam teşekküllü görüşmeleri başlatmak" olduğunu kaydetti. Tek egemenlik ve tek vatandaşlık konusunda kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt veren Talat, 1 Temmuz görüşmesinde Hristofyas'la egemenliğin nereden kaynaklandığı konusunu tartıştıklarını, kendisinin
"egemenliğin eşit iki halktan kaynakladığını" savunduğunu, Rum liderininse "egemenlik Kıbrıs halkından kaynaklanır, Kıbrıs halkı ise
iki halktan oluşur" görüşünde olduğunu anlattı.
'İKİ HALK' VURGUSUNDA ISRAR
Hristofyas'ın görüşünü kabul etmediğini ve bunun BM kayıtlarına da girdiğini ifade eden Talat, tek egemenliğin kabulü için şartlarının, egemenliğin eşit iki halktan kaynaklandığı ilkesi olduğunu vurguladı. Talat, Kıbrıs'ta iki halk bulunduğunun, 24 Nisan 2004 Annan planı referandumuyla da ispatlandığını belirtti.
"KKTC'NİN TASFİYESİ SÖZ KONUSU DEĞİL"
"Rumlara bir şey teslim etmediklerini ve KKTC'nin tasfiyesinin de söz konusu olmadığını" belirten Talat, kast edilenin, "KKTC'nin gelişip güçlenmesi, uluslararası boyut kazanması ve dünyayla bütünleşmesi" olduğunu kaydetti.
Yaptığının KKTC'yi yüceltmek olduğunu kaydeden Talat, "Ben yeminime sadığım. Şu anda güttüğümüz politika, esas olarak Kıbrıs Türk halkını ve devletini uluslararası alana taşıma, dünyayla bütünleştirme ve dünyanın parçası haline getirme uğraşıdır. Bu, yeminimizin de ötesinde boynumuzun borcudur. Biz bunu yapıyoruz. Bizim teslim ettiğimiz hiçbir yetkimiz yoktur." dedi.
***KIBRIS'TA SİVİL DARBE SESLERİ***
'RUMLAR UCUZ DA OLSA TÜRK MALI KULLANMIYOR'
"Ortak devlette endişe edilecek hiçbir şey bulunmadığını" kaydeden Talat, "Ama tabii ki kuralları tamamen oturtmamız lazım. Egemenliği gerçekten paylaşmamız lazım. Egemenlikteki ortaklığımızı tescil etmemiz lazım. Bunun eşit olacağını belgelememiz lazım" ifadesini kullandı.
Müzakere sürecinde Türkiye ile istişare halinde bulunduklarını da belirten Talat, Hristofyas'ın referandumda Rum tarafından "hayır"
çıkmasının ortağı olduğunu anımsatarak, Hristofyas'ın bu davranışı nedeniyle, hala kuşkuları bulunduğunu kaydetti. Talat, uyumlu ve esnek olmanın kendilerine bir şey kaybettirmeyeceğini söyledi.
Güney Kıbrıs'tan alışverişin ülke ekonomisine zarar verdiğine de işaret eden Talat, Güney'den Kuzey'e geçen Rumlarınsa, ucuz mal da olsa alışveriş yapmadığını işaret etti.
"HİCAP DUYMUYORLAR"
KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs'tan pasaport almasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bizim alabilecek durumda olan hemen hemen bütün insanlarımız, çoğunluğu, 'Kıbrıs Cumhuriyeti' pasaportu aldı. Bunu övünerek ifade de
ediyorlar, övünerek anlatıyorlar. Belki en fazla utanılması gereken konu olduğu halde bundan hicap da duymuyorlar."
Rum tarafının da bunun reklamını yaptığını kaydeden Talat, bunun kendisi için "çok utanç verici" bir şey olduğunu ifade ederek, "Ben bunu çok rahatsız edici ve çok aşağılayıcı bir şey olarak gördüğümden dolayı böyle bir şeyi asla düşünmüyorum. Ama anlayışla da karşılıyorum, bunu yapanları kınamıyorum. Fakat bu normal bir şey gibi lanse ediliyor" dedi.

kanal d