'Yüce Peygamber-3' tehdidi! İran'ın yeni tatbikatı İsrail'i endişelendiriyor... 10.07.2008 12:29:29İran, ABD ve Avrupa Birliği'nin yoğun baskı ve tehditlerine rağmen uzun menzilli füze denemelerine devam ediyor. İran'ın nükleer ve uzun menzilli füze çalışmalarını bir arada yürütmesi, silahlanma yarışında bir duello yaşadığı İsrail ve müttefiki ABD tarafından endişeyle izleniyor.
Bu gergin ortamda İran'dan gelen haber dünya gündemine bomba gibi düştü. İran, yeni orta ve uzun menzilli füze denemesinde bulunduğunu açıkladı. İran devlet televizyonunun "son dakika" olarak geçtiği habere göre, Devrim Muhafızlarının Basra Körfezindeki üç gündür süren tatbikatının 3. gününde, orta ve uzun menzilli yeni füze denemeleri yapıldı.
2 BİN KİLOMETRE MENZİLİ VAR
"Yüce Peygamber-3" adlı tatbikatının geceki bölümünde başarıyla denenen füzelerin, günün her saatinde ve her hava koşulunda fırlatılabilecek teknik özelliklere sahip olduğu belirtildi.
İran, dün de 2 bin kilometre menzilli ve 1 ton ağırlığındaki Şahap-3 füzelerinin yeni versiyonunu denemişti. Denenen füzeler arasında orta menzilli "Fatih" ve "Zelzal" füzeleri de bulunuyor

Radikal