Avrupa'da telekulak skandalı! İsveç'in kulağı Rusların telefon hatlarında... 10.07.2008 12:46:56
İsveç Parlamento’sunun yaz tatiline girmeden önce aceleyle çıkardığı “Telekulak” yasasına tepkiler sürerken, NTV'nin haberine göre İsveç istihbaratından isimlerini açıklamayan bazı görevliler, dinleme yasasının aslında Rusya’yı hedef aldığını ileri sürdüler.
Bir görevli bu konuda: ” Rusya’nın diğer dünya ile haberleşmesini sağlayan fiberoptik kabloların yüzde 80’i İsveç’ten geçmektedir. Hükümet, Silahlı Kuvvetler ve diğer kurumların Rusya ile ilgili istihbarata ihtiyacı bulunmaktadır. Yasanın çıkarılmasının asıl nedeni budur” diye konuştu.
BAKAN ÜSTÜ KAPALI OLARAK DOĞRULADI
Savunma Bakanı Sten Tolgfors ise konuyla ilgili olarak sadece “Askeri Radyo Kurumu İsveç’in transit ülke olduğunu saptamıştır. Özel olarak yorumda bulunmam mümkün değildir. Önemli olan İsveç’in dış tehditlerden korunmayı öğrenmesi ve bu tehditleri bertaraf etmesidir” dedi.
İstihbarat görevlileri ayrıca İsveç’in Rusya ile ilgili toplayacağı istihbaratın, diğer Batı ülkeleriyle yapılan istihbarat paylaşımında büyük bir değeri olacağını söylediler.
***İSVEÇ CEP MESAJLARINI BİLE TAKİBE ALIYOR***
TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ REST ÇEKTİ
Öte yandan yasaya tepkiler gelmeye devam ediyor. Hükümet ortağı partilerin yandaşlarının da katıldığı protesto kampanyasında, milyonlarca imza toplandı. Expressen gazetesinin başlattığı kampanyada toplanan imzalar ise hükümete verildi.
Bu arada iletişim teknolojisinde faaliyet gösteren şirketler, telekulak yasası yüzünden İsveç’i terk etmek zorunda kalacakları yolunda açıklama yapıyorlar. Sosyal demokratların lideri Mona Sahlin ile çevreciler de 2010’da iktidara gelmeleri halinde yasayı kaldıracaklarını açıkladı.

Radikal