Vaatlerini toprağa gömecekler! G8 ülkelerinin verdikleri sözler 100 yıl sonra çıkarılacak... 10.07.2008 09:54:08
G-8 zirvesi dün sona erdi. Liderlerin Japonya’nın Toyako kentinde aldıkları küresel ısınmayla mücadele kararları bir zaman kapsülünün içine konup, toplantının gerçekleştirildiği Windsor Hotel Toya’ya gömülüyor. Zaman kapsülü, 100 yıl sonra açılacak.
Japonya’nın Hokkaido adasındaki Toyako gölü kıyısında yapılan 3 günlük G-8 zirvesi kapanırken sanayileşmiş ülke liderleri, küresel ısınmaya karşı mücadele ile ilgili vaatlerini ve günün gazetelerini içeren belgeleri zaman kapsülü içine koydu.
EĞER 100 YIL SONRA DÜNYA KALIRSA...
Zirvenin yapıldığı lüks Windsor Hotel Toya’ya gömülecek olan zaman kapsülü 100 yıl sonra açılacak. Otelin sözcüsü, 7 Temmuz 2108 tarihinde otel yetkililerinin kapsülü gömüldüğü yerden çıkaracağını belirtirken, "Ümidimiz, bu zirvenin iklim değişikliği üzerine önemli bir konferans olarak 100 yıl hatırlanması ve o zamana kadar küresel ısınmanın liderlerin söz verdiği gibi durdurulmuş olmasıdır" dedi.
GELİŞEN ÜLKELER ORANI AZ BULDU...
Küresel ısınma yüzünden eriyen bir buzul heykeli ile birlikte yeni bir parka konulacak olan kapsülün üzerindeki bir kaidede, 2050 yılına kadar karbon emisyonunu yarı yarıya düşürme sözü veren İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya ve ABD liderlerinin kabartma imzaları bulunuyor. G-8’i oluşturan bu ülkelerin zirveye davet ettiği ve "G-5" diye anılan gelişmekte olan beş ülkenin, yani Hindistan, Çin, Meksika, Brezilya ve Güney Afrika’nın liderleri ise bu hedefi reddetti. G-5 liderlerinin yayınladığı ortak bildiride "Sera gazları emisyonunun 2050’ye kadar en az yüzde 50 azaltılması yetmez, en az yüzde 80 azaltılması gerekir" denildi.

kanal d