Bayan Hokey Milli Takımı yollarda sefil oldu

Ancak fıkralarda olur denen şey, Türk Çim Hokeyi Bayan Milli Takımı kafilesinin başına geldi. Kafilemiz, Rusya'nın Anapa kentinde başlayan "16 Yaş Altı Açık Alan Hokey Avrupa Şampiyonası'na katılacaktı. Yola çıkıldı ve işte sonra yaşanlar...Çim Hokeyi Federasyonu Başkanı
Barbararos Tuzcuoğulları (Takım elbiseli)Çim Hokeyi Bayan Milli Takımımız, Rusya'nın Anapa kentinde 7 Temmuz'da başlayacak "16 Yaş Altı Açık Alan Avrupa Şampiyonası"na katılmaya hak kazanmıştı. Üstelik şampiyona'nın ilk günü Ukrayna ile maçımız vardı.

Türkiye Çim Hokeyi Federasyonu şampiyona ile ilgili organizasyonlara aylar öncesinden başlamıştı. Gidiş-dönüş yolculukları, konaklama gibi tüm formaliteler en ince ayrıntılarına değin araştırılıyordu. Ancak uçak yolculuğunun pahalı oluşu, yetkilileri başka ulaşım yolları aramaya itti. Bunun üzerine ucuz olsun diye bir tur firması ile anlaşıldı. Firma, kafile için özel bir otobüs tahsis etti. Gürcistan üzerinden Rusya'ya gidilecek, kafile Anapa'ya ulaştığında bir süre dinlenme zamanı bile bulunacaktı.

Türkiye'yi temsilen, Çim Hokeyi Federasyonu Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Gürel başkanlığındaki 25 kişilik kafile Avrupa Şampiyonası'na doğru 4 Temmuz'da yola çıktı. Otobüs yolculuğunun Türkiye ve Gürcistan bölümleri çok keyifli geçti.

Ancak işler, tur şirketinin önerdiği Gürcistan üzerinden Rusya'ya geçilecek kapıya gelince değişti.

Çünkü, bu kapı 1992 yılında yaşanan Abhaz-Gürcü Savaşı'nın ardından kapanmış, bir daha da açılmamıştı. Kafile yetkilileri girişimlerde bulundu, ısrar, hatta belki açılır diye bekledi; fakat Gürcistan kapıyı bir türlü açmadı.

Kapıda kalmanın şaşkınlığını uzun süre üzerlerinden atamayan Türk kafilesinin yetkilileri, sonunda şu zor kararı aldı: Milli Takım, otobüsle Türkiye'ye Ordu'ya döndü.

Bu arada zaman geçti. Turnuva başladı. İlk maçımızı oynayacağımız Ukrayna'nın karşısına çıkamadığımız için hükmen yenik ilan edildik.

Olsun... Çim Hokeyi Milli Takımız'ın başındaki yetkilileri yaşanan bu olumsuzluklar yıldırmadı. 25 kişilik kafile için uçak biletleri alındı, Ordu'dan uçakla İstanbul'a geçildi. Kafile acelece sağlanan yeni uçak biletleriyle bu kez de İstanbul'dan Rusya'ya uçtu.

Zor oldu ama, kafilemiz Avrupa Şampiyonası'nın 3'üncü gününde Anapa kentine ulaşabildi.

Türkiye Çim Hokeyi Federasyon Başkanı Barbaros Tuzcuoğulları, yaşanan aksilikler üzerine yeni sorunların olmaması için kafilenin başında Rusya'ya gitti. Tuzcuoğulları, sorunların organizasyon şirketinin kendilerini uyarmamasına bağladı, şunları söyledi:

"Uçak bilet fiyatları çok yüksek olunca biz de takımımızı otobüsle 4 Temmuz'da, gece yarısı yola çıkardık. Kafilemiz önce Gürcistan'a gitti. Oradan Rusya'ya geçilecekti. Ama sınır kapısının kapalı olduğunu Gürcistan'da öğrendik. Bunun yanında seyahat acentesi de bizi uyarmadı. Evet, Ukrayna ile yapacağımız maçı kaçırdık ama biz karşılaşmanın tekrar edilmesi için görüş bildirdik. Zaten, Ukrayna çim hokeyinde bir dünya ekolü. Maç tekrarlansa bile kaybederiz..."

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr