DSP heyeti yangın bölgesinde
11 Temmuz 2008 19:09
DSP heyeti, orman yangınında 3 bin hektarlık alanın zarar gördüğü Mersin'in Gülnar ilçesinde incelemelerde bulundu.
Erçelebi ve Parti Meclis üyeleri Adem Topçu, Hasan Ekiz ve Hayri Güven, DSP Mersin İl Başkanı Mehmet Cambaz, Silifke İlçe Başkanı Nazmi Ayhan ve Gülnar İlçe Başkanı Ahmet Toka ile Gülnar Kaymakamı Mehmet Yıldırım ve Belediye Başkanı Ahmet Günel'i ziyaret ederek yangın hakkında bilgi aldı.
Yangından zarar gören köylere giderek incelemelerde bulunan Erçelebi ve beraberindekiler, vatandaşların isteklerini dinledi.
Bölgede bulunan Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Solev ile de görüşen heyet, Kavakoluğu köyünde hayatını kaybeden Hatice Kırlangıç (84) ile torunu Hatice Bulut'un (16) ailesine taziye ziyaretinde bulundu.
Erçelebi, gazetecilere yaptığı açıklamada, hazırlayacakları raporu TBMM'de sunarak, konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.
Gülnar'da son yılların en büyük yangın felaketinin yaşandığını, 6 köyün etkilendiği yangında 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 70'e yakın vatandaşın yaralandığını hatırlatan Erçelebi, ''Vatandaşlar evlerini, bağ ve bahçelerini kaybetti, ormanlarımız yok oldu. Yangından zarar gören vatandaşların zararının bir an önce karşılanması gerekiyor'' dedi.
Bölgenin acilen afet bölgesi ilan edilmesi ve vatandaşlara gerekli desteğin sağlanarak, yaraların sarılması gerektiğini vurgulayan Erçelebi, şöyle devam etti:
''Ressamların tablosundaki gibi yemyeşil ormanlık alanları simsiyah görmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Çanakkale'deki yangının ardından olduğu gibi, Gülnar'ın da yeniden ağaçlandırılması için, sadece bölge değil, bütün Türkiye seferber olmalı. Bu bölge, yöreye has kınalı kekliğin ve diğer yaban hayvanlarının yaşam alanını oluşturuyor. Hükümetin ve yerel yönetimlerin de desteğiyle yeniden yeşillendirilmeli. Ayrıca salgın hastalıkların olmaması için de acilen seyyar tuvalet ve banyoların da yapılması gerekiyor.''
-''BÜYÜK BİR AFET, FACİAYA DÖNÜŞMEDEN ÖNLENDİ''-
Gülnar Kaymakamı Mehmet Yıldırım ise büyük bir felaketin faciaya dönüşmeden önlendiğini ifade ederek, ''Yangında 2 bin 500 hektar tarım alanı da zarar gördü. Büyükbaş hayvanlarını kaybedenlere hayvan başına 2'şer bin, küçükbaş hayvanlarını kaybedenlere ise 150'şer YTL, evleri zarar görenlere 3'er bin, ahırları zarar görenlere bin 500'er YTL dağıtıldı'' dedi.
Yıldırım, evleri zarar görenler için çadırların kurulduğunu, kalıcı konut yapılması için yer tespit çalışmalarına başlandığını, Kızılay tarafından vatandaşlara sıcak yemek dağıtıldığını ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından gönderilen giysilerin dağıtımına devam edildiğini de belirtti.
Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel de, yangının rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldığını belirterek, ''Yangının çıktığı haberini alır almaz hemen bölgeye intikal ettim. Rüzgar etkili olduğu için yangın çok çabuk yayıldı. Yangının yayılmasında, ateş topu gibi patlayan kozalaklarla birlikte, tüyleri tutuşan kuşların can acısıyla kaçmaya çalışmasının ardından ölüp düşmesi de etkili oldu'' dedi.


AA