Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Emine Ayna, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın saçının kazıtılmasını provokasyon olarak değerlendirdi.

DTP, 20 Temmuz'da yapacağı kurultay öncesi Diyarbakır'da parti il binasında 2 gün sürecek bir konferansı başlattı.

Konferansa, DTP Genel Başkanı Ayna, DTP Milletvekilleri Ahmet Türk, Selahattin Demirtaş, Ayla Akat Ata, Fatma Kurtulan, Bengi Yıldız, Osman Özçelik, İbrahim Binici, Gültan Kışanak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP'li diğer il ve ilçe belediye başkanları, parti meclisi üyeleri ve il başkanları katıldı.

Konferansta açılış konuşmasını yapan Emine Ayna, kurultaya, "Birlikte yaşam için birlikte çözüm" sloganı ile gideceklerini hatırlattı.

"Siz öldürüyorsunuz, imha ve inkarı dayatıyorsunuz buna rağmen Kürtler halen birlikte yaşam diyor. Yani birlikte yaşam için birlikte çözümü istiyoruz. Türkiye önemli bir değişim sürecinden geçiyor. Bizim ve Türkiye'deki demokratik güçler için önemli olan bu süreci halkın yararlarına çevirebilmektir" diyen Ayna, bir taraftan Ergenekon tasfiye edilirken, diğer yandan Kürtlere karşı uygulamalara devam edilerek, Kürtlerin terörize edilmek istendiğini savundu.

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan için yine 'Sayın' ifadesini kullanarak, "İmralı cezaevinde tek başına bir hücrede kalan Sayın Abdullah Öcalan'ın saçları iradesi dışında kesilmiş ve kazıtılmıştır. Bu bir provokasyondur. Tek başına kalmasına ve 24 saat kameralar ile izlenmesine rağmen sürekli mazgalları açık bırakılarak rahatsız edilmek istenmektedir" şeklinde konuştu.

Diyarbakır'da 2 gün sürecek konferanstan sonra DTP'nin önümüzdeki günlerde yapılacak kurultaydaki yeni yönetimin de belirlenmesi bekleniyor.

Salondaki "DTP ile sömürüsüz, çetesiz, eşitlikçi, demokratik bir topluma" ve "Birlikte yaşam birlikte çözüm" yazılı bez afişler dikkat çekti.</SPAN>


sondakika.com