İstanbul Boğazı gemi trafiğine açıldı
12 Temmuz 2008 16:00
Sarıyer açıklarında, dümen arızası yaparak kıyıya çarpan Singapur bandıralı tanker, İstanbul Boğazı Karadeniz girişindeki demirleme alanına çekildi. Boğaz, yeniden transit gemi geçişlerine açıldı

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karadeniz yönüne giderken dümen arızası yüzünden kontrolden çıkarak kıyıya çarpan ''Aral Sea'' adlı tankerin Yenimahalle açıklarında kıyıya vurmasının ardından güvenli bir bölgeye çekilmesi için çalışma başlatıldı.
Çalışmalar sonucu, gemi mürettebatınca yeniden hareket ettirilen tanker, ardından KEGM römorkörlerinin eşliğinde Boğaz'ın Karadeniz girişindeki demirleme alanına götürüldü.
Olay yüzünden trafiğe kapatılan Boğaz da saat 12.20 itibariyle yeniden transit geçişlere açıldı.
-GÖRGÜ TANIKLARI ANLATIYOR-
Kazaya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan ve geminin parka çarpması sırasında oluşan dalgalar yüzünden oturduğu yalının alt katına su dolan Mustafa Ercüment Baya, ''Önce bir siren sesini duydum. Tankeri fark edince 'ev yıkılır' diye evde bulunan annemi alıp cadde tarafından dışarı çıktık. Büyük panik yaşadık. Sonra gemi parka çarptı. Bizim evin bodrum katını su bastı, eşyalarımız zarar gördü'' dedi.
Park yakınındaki bir başka yalıda oturan Yaşar Bayrakçı da, olay öncesi evde otururken gelen siren sesi üzerine tankeri fark ettiklerini söyledi. Bayrakçı, ''Ben de gemiciyim. Dümenin kilitlendiğini anladık. Kıyıya 150 metre kalana kadar çok hızlı geldi. Ondan sonra demirlerini attığını gördük. O biraz yavaşlattı. Tanker yavaşlamasa binaları alıp giderdi. Dalga doğrudan evin içinde patladı. Eşyalarımız zarar gördü'' diye konuştu.
Oluşan dalga sebebiyle oturduğu yalının alt katına su dolan Huriye Derebaşı ise olayı şöyle anlattı:
''Uyanmıştık. Kahvaltı hazırlayacaktık. Dışarıdan bir siren sesi duydum. İnsanlar bağrışıyordu. Sesi duyunca kapıyı açıp dışarı baktım. Tanker yalıya çok yaklaşmıştı. Salavat getirerek kapıyı kapatıp içeri kaçtım. Sonra dalga gelip kapıyı açtı ve eve su doldu.''
-''UCUZ ATLATTIK''-
Kazanın yaşandığı parkın yakınında oturan görgü tanığı Fatih Hemdem, kaza sırasında evinde uyuduğunu belirterek, kazada şans eseri kıyıda demirli olan teknesinin zarar görmediğini söyledi.
Hemdem, kendisini gürültüyü duyan eşinin uyandırdığını belirterek, ''Dışarı baktığımızda tankerin geldiğini gördük ama kaptan iyi bir kaptanmış. Demirleri attı, gemi yavaşladı. Gemi çok yavaş bir şekilde kıyıya çarptı. Yoksa çok daha büyük hasar olabilirdi. Ucuz atlattık'' dedi.
Olaya ilişkin incelemenin sürdüğü belirtildi.
(aa)