Bush'un eski sözcüsü kansere yenildi
12 Temmuz 2008 17:55
ABD Başkanı George Bush'un bir önceki Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, son yıllarda mücadele ettiği kanser hastalığına 53 yaşında yenik düşerek yaşamını yitirdi.
Bush, yayımladığı açıklamada, kendisi ve eşi Laura'nın, Snow'un kaybından derin üzüntü duyduğunu belirterek, "Amerika, sadık bir kamu görevlisini ve kişilik sahibi bir adamı kaybetti. Tony'yi, her gün Beyaz Saray podyumundan izlemek bir zevkti. Kendisi görevine, zeka, zarafet ve ülkesine duyduğu büyük sevgiyi getirmişti" dedi.
Muhafazakar Fox News haber televizyonunda hazırladığı "talk show" programlarıyla ünlenen Snow, 2005'te kalın bağırsak kanserine yakalanmış ve çok ağır bir tedavi geçirmişti.
Bir önceki Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan'ın görevden ayrılmasıyla Bush yönetimi, görevi Mayıs 2006'da Snow'a önerince Snow, doktorundan izin alarak bunu kabul etmişti. Ancak aradan geçen zaman içinde kanser nüksetti ve geçen yıl sonunda Snow'un karaciğerine sıçradı.
Snow, bu ortamda, Beyaz Saray'dan aldığı yıllık 168 bin dolarlık (yaklaşık 205 bin YTL) maaşın istediği gibi tedavisine yetmediğini duyurarak yılbaşında Beyaz Saray sözcülüğünden istifa etti ve CNN televizyonunda yorumculuğa başladı. Snow'un görevini de şimdiki sözcü Dana Perino üstlendi.
Ancak son haftalarda durumu kötüleşen Snow, bugün yaşama veda etti.
Snow, çok uzun sürmeyen, ancak iz bıraktığı Beyaz Saray sözcülüğü görevi sırasında, gazetecilerle hem zaman zaman "boğuşmasıyla", hem de yakın kişisel dostluk kurmasıyla dikkati çekmişti.
Evli olan Tony Snow'un, üç kızı bulunuyor.AA