Hakkari'de köylüler, bazı türlerinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'ne (KKKA) rastlanan kenelerle mücadele için, keklik yumurtaları bulup tavukları kuluçkaya yatırıyor. Keklikler, keneleri azaltmak için "biyolojik yöntem" olarak kullanılıyor.
Hakkari'ye 40 kilometre uzaklıkta Hakkari-Şırnak karayolu üzerindeki Doğanlı köyünden Ethem Zirek, kene savar keklik için çalışmalara başladığın söyledi. Dağlardan topladığı keklik yumurtalarını kuluçkaya yatan tavuğun altına koyarak keklik ürettiğini anlatan Zirek, köyde keneye karşı keklik beslediğini gören komşularının da kendisine destek verdiğini söyledi.

Zap Vadisi içerisinde bulunan köyde geçim kaynağının hayvancılık ve tarım olması köylüleri keneye karşı korkutuyor. KKKA'dan korunma yollarını basın yoluyla öğrendiğini anlatan Zirek, bu sayede kenelerle mücadele etmeyi amaçladığını bildirdi. Zirek, köylerinde kene olduğunu, bunun da kendilerini korkuttuğunu, ancak kekliklerle yürüttükleri mücadelenin büyük fayda sağlayacağına inandığını kaydetti. Komşuları da Zirek'in bu yöntemini uygulayıp keklik sayısını artırmayı planladıklarını bildirdi.


haberler.com