Zekeriya Öz, Mehmet Pekgüzel ve Nihat Taşkın Tarafından Hazırlanan "Ergenekon" İddianamesini, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ile Başsavcıvekili Turan Çolakkadı Açıkladı.

İstanbul Cumhuriyet Savcıları, Zekeriya Öz, Mehmet Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından hazırlanan “Ergenekon” iddianamesini, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ile Başsavcıvekili Turan Çolakkadı açıkladı.

ÜMRANİYE BOMBALARIYLA BAŞLADI

-12 Haziran’da yapılan bir ihbar sonucu Ümraniye’de bir evde yapılan operasyon ve muhtelif operasyonlar sonucunda yürütülen soruşturmanın büyük bölümü tamamlandı.

3 SAVCI HAZIRLADI

-Soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan üç savcı tarafından yapıldı. İddianame bu üç savcı tarafından hazırlandı ve Başsavcılık tarafından onaylandı ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne teslim edildi.PAŞALAR İÇİN AYRI İDDİANAME

-Soruşturma devam ediyor tamamlandığında ayrıca bir iddianame hazırlanacak.

2455 SAYFA

-Soruşturmanın yüz binlerce sayfa ve dokümanın yeni operasyonları gerektirmesi yazışma yapılan kurumlardan cevap beklenmesi, tüm belge delillerin toplanmasının beklenmesi ve nihayet ekleri 441 klasörü ve 2455 sayfayı bulan soruşturmanın devam ettiği ve tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamı ayrıca bildirildi.

AYRINTILAR MAHKEMEDE AÇIKLANACAK

-Bu açıklamanın dışında bir bilgi verilmesi mümkün değildir.

İddianamenin içeriğini ayrıntılı olarak öğrenilmesi ancak mahkeme tarafından kabul edilmesiyle mümkün olacak.

CUMHURİYET GAZETESİ VE DANIŞTAY SALDIRISI DA VAR

-48 tutuklu 38 tutuklu sanık silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, üye olmak, yardım etmek ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı eylem yapmak, Danıştay ve Cumhuriyet Gazetesi’ne saldırılar, devletin gizli belgelerini temin etmek, askeri itaatsızlığa teşvik, halkı kin düşmanlığa teşvik etmekten yargılanacaklar. 36 kişinin de kamu adına kavuşturulmamasına karar verildi.

Tabii ki sanıkların hepsi bu suçların tümünden yargılanmayacak

BU TERÖR ÖRGÜTÜ FARKLI

- Buradaki terör örgütü hepimizin bildiği klasik anlamda değildir. Bölücü ve ideolojik terör örgütlerinin tanımının yanında devlet otoritesini zafiyete uğratmak, darbe girişiminde bulunmak, hükümeti devirmek, hükümeti görev yapamaz hale getirmek, kamu düzenini bozmak ve bunun için örgüt kurmak ve üye olmaktır.

DARBE GÜNLÜKLERİ YOK

- ’Darbe günlükleri’ iddialarıyla ilgili soruşturmanın bu iddianamenin dışında kalmıştır. Savcılar bununla ilgili bir soruşturma yapmadı.

HABERLER YANLIŞ

- İddianame hakkında birçok bilgi ortaya atıldı. Bazıları kasıtlı yapılan bu girişimler, sanıkların özel hayatını ihlal etti ve yargı bağımsızlığını zedelemektedir.

ERGENEKON İSMİNİ SAVCILAR KOYMADI

- Bu örgüt ismi (Ergenekon) savcılar tarafından konulmadı. Bu ismi, örgütü kurmakla suçlananlar tarafından verilmiştir.

Mahkemenin iddianameyi ne kadar zamanda değerlendireceği onun bileceği iştir.haberler.com