İngiltere'de bugünkü gazeteler, "Ergenekon" diye adlandırılan soruşturmanın sonucunda mahkemeye sunulan iddianamede 86 kişinin yargılanması talebini haber ve yorumlarla inceledi.

Günlük ekonomi ve siyaset gazetesi Financial Times başyazısında, aralarında işadamları, gazeteciler, emekli subayların da bulunduğu 86 kişinin darbe girişimiyle suçlanmasının, "Türkiye'yi içine alan krizin açık bir göstergesi olduğunu" savundu ve suçlamaları özetledi. Söz konusu davanın Ak Parti'ye yönelik kapatma davasıyla aynı döneme rastladığına da dikkat çekilen başyazıda, "Bu davalar, siyasi müdahaleler olmaksızın kendi mecrasında ilerlemeli. Ancak bundan önce laikler, parlamentoda büyük çoğunluğa sahip Ak Parti iktidarını alaşağı etme yolundaki hatalı çabalarını gözden geçirmeli" ifadesi yer aldı.

Ak Parti'ye yönelik eleştirilerin de sıralandığı başyazıda iktidar partisinin başörtüsünü gündemin çok üst sıralarına koymasının bir hata olduğu savunulurken Ak Parti'nin kırsal kesimdeki yoksulların gelirlerini de arttıran ekonomik politikalarının zaten övgüye değer olduğu belirtildi. Makalede, "Hükümetin kendisi demokratik hakları
tehdit etmedikçe -ki Ak parti etmiyor- seçmenin oyunun sonucun katlanmak zorundalar" görüşü savunuldu. Başörtüsü üzerinde sağduyulu bir anlaşmanın iyi bir başlangıç olabileceği belirtilen başyazıda, yaşanan krizlerle ilgili olarak Avrupa Birliği'ne de uyarılar yöneltildi. Krizin aynı zamanda AB'nin Ankara'nın tam üyelik başvurusunu olumlu şekilde ele almaktaki üzücü başarısızlığının da bir göstergesi olduğu belirtilen başyazıda, "eğer AB Türkiye'ye açık şartlar ve takvim verebilseydi generaller de Ak Parti de enerjilerini başörtüsü yerine üyelik sürecine yoğulaştırabilirdi" görüşüne yer verildi.

Guardian gazetesi, mücadelenin Türkiye'nin geleceği üzerinde gerçekleştiğini belirtti ve yargılanması istenenlerin laik kimliklerine dikkat çekti. Independent gazetesi ise İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in açıklamalarına ayrıntılı biçimde yer verirken, "Zanlıların askeri bir darbeye yol açacak kaos yaratmayı ve Başbakan Erdoğan'ı iktidardan düşürmeyi planladıkları belirtiliyor" diye yazdı.

Kaynak: AA (London)