Turizm sezonu öncesi alınması gereken önlemleri değerlendiren Kuşadası Kaymakamı Ahmet Ali Barış, turistleri rahatsız eden iş yerine ''kapatma'' başta olmak üzere çalışma ruhsatının iptaline varan cezalar uygulanacağını bildirdi.
Kaymakam Barış, Kuşadası Esnaf Odasında 2007 turizm sezonu öncesi alınması gereken önlemler ile ilgili gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, iş yerleriyle ilgili yeni yönetmelik hakkında bilgiler verdi.
Yönetmelik çerçevesinde, turisti rahatsız ettiği tespit edilen iş yerleri ve çalışanlarına yönelik polis ve belediye zabıtasının tuttuğu zabıt neticesinde, iş yerine 30 günü aşmamak üzere kapama cezası verileceğini anlatan Barış, cezaya rağmen aynı davranış ve tutum içinde turisti rahatsız ettiği tespit edilen iş yeri ve işletmenin ruhsatın iptal edileceğini açıkladı.

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE KARŞI AĞIR PARA CEZALARI
Bar ve eğlence işletmelerinin yüksek sesle çevreye rahatsızlık vermesi halinde, ilk etapta 12 bin YTL, ikincisinde 24 bin YTL, üçüncüsünde ise 36 bin YTL ceza uygulanacağını bildiren Barış, tekrarı halinde ruhsat iptaline gidileceğini kaydetti.
Turizmin, Kuşadası için önemine değinen Kaymakam Barış, sözlerine şöyle devam etti:
''Kuşadası'na 2006 yılında sınır kapımız olan limanımızdan gelen günübirlik turist sayısı 2001'den sonra kademeli bir şekilde artarak, sezonluk ortalama yüzde 35'lik bir artış oranı yakalamıştır. 2007 yılında bu rakamın daha da artacağı görünmektedir. Kuşadası'nda bu güne dek en büyük olumsuzluk hanutçuluktur. Çarşılarımızda 2007 sezonunda bu tür davranışları yok etmek ve Kuşadası'nın vizyonunu değiştirmek en önemli hedefimizdir. Bunu da bütün oda yöneticileri ve sivil toplum örgütleri ile el ele yapmalıyız.'' Daha önce ticaret odaları ve meslek odalarının iş yerlerine uyguladığı uyarı ve kapatma cezalarının ''geç uygulandığı'' için etkili olmadığı savunan Barış, yeni düzenlemelerle kendilerine ''kapatma'' cezası yetkisi verildiğini vurguladı.
Kaymakam Barış, umuma açık iş yerleri ve gıda yönünden halka ve turiste hizmet verecek olan lokantalar ile fast- food tarzı iş yerlerine yaptırımların ve denetimlerin daha da artacağını dile getirerek, otellerde uygunsuz ve aranan kişilerin konaklamasının engellenmesi için de bir sistem kurulacağını bildirdi.

İLÇEDE SUÇ ORANI SON 1 YILDA YÜZDE 25 AZALDI
Toplantıya katılan Kuşadası Emniyet Müdürü Şenol Zeybek de Aydın genelinde suç oranında yüzde 15, Kuşadası'nda ise yüzde 25 azalma görüldüğünü belirtti.
Kuşadası'nda 2005 yılında olay sayısının yaklaşık 4 bin civarındayken, geçen yıl bunun 3 bin 200'lere düştüğünü ifade eden Zeybek, yeni kurulacak kamera sistemiyle bu rakamların yarı yarıya düşeceğini kaydetti.
Toplantıya Kuşadası Esnaf Odası Başkanı Halit Şakar, Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, daire başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.