Güney Koreden getirilen bir cihazla şifreli kanalların şifrelerinin kırılmasını sağlayan ağ kurdukları ve bu şekilde yayın dağıtımı yaptıkları öne sürülen 8 kişi gözaltına alındı.
Alınan bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, Turkcell Süper Lig maçlarının yayınını elinde bulunduran kuruluşun yaptığı şikayet üzerine çalışma başlattı.
Çalışma sonucu, Güney Kore?de çözülen şifrelerin, yine bu ülkeden getirilen uydu alıcıları için Şişli?de kurulan bir "server" üzerinden alıcılara ulaştırılarak yayının izlenmesine olanak tanındığı belirlendi.
Digiturk tarafından yapılan şikayet üzerine ortaya çıkan olayla ilgili olarak, soruşturma başlatıldı. Polis ekipleri yaptıkları çalışma sonucunda Lig TV ile ***** içerikli çok sayıda kanalın şifresini kıran uydu alıcılarının, mağazalarda satıldığını tespit etti. Abonelerin uydu alıcısı için firmaya 300 YTL ödediği belirlendi. Alıcıda kullanılan ve şifrelerin kırılmasında kullanılan özel kart için ise yıllık 80 dolar ücret ödediği belirlendi.
Söz konusu cihazları Güney Kore?den getirttiği bildirilen bir şirketin görevlileri F.C, İ.Y, E.E. ve D.Ş. ile bu cihazların satışını yaptığı belirtilen H.E, Z.K. ve F.C. ile ismi açıklanmayan bir kişi gözaltına alındı.
Operasyonda, server bilgisayar ele geçirilirken, uydu alıcılarının teslim edildiği satıcılar ve bu sistemden yayın alan yaklaşık 5 bin abonenin de bilgileri tespit edildi.
Şubedeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul Adliyesine gönderilen 8 kişinin, serbest bırakıldığı bildirildi.