Ve Uğur Dündar'ı Yakaladıkİddianameye karşı hazırlanan 22 Maddelik planı Uğur Dündar adım adım uyguladı.

İşte Ergenekon İddianamesini etkisizleştirmek için hazırlanan "22 Maddelik Plana" Uğur Dündar'lı Star Ana Haber'in nasıl uyduğunun belgeleri..

-------------------

Ergenekon İddianamesi açıklanır açıklanmaz “İddianameyi etkisiz hale getirmek” için “Acil ve senkronize reaksiyon uyarısı” başlıklı bir planın hazırlandığı ve bunun Ergenekon Operasyonu’nun karşısında yeralan gazeteci, yazar, akademisyen ve hukukçulara gönderildiği ortaya çıkmıştı.

Planın; bir başlangıç kısmı ve yapılması gerekenlerin maddeler halinde sıralandığı 22 maddeden oluştuğu görülmüştü. Planı Star Gazetesi tam metin olarak yayınlamıştı.

Planı hazırlayan Ergenekon Yanlısı Grup; başında en önemli uyarı “Ana Haber Bültenleri”ne yapılmıştı.

O bölüm şöyleydi: “Ana haber bültenlerinde soruşturma olabildiği ölçüde yorum katılarak sunulmalı. Canlı yayınlara katılanlar, iddianamenin çürütülmesi yanında, delillerin hafife alınacağı ve tepki almayacak ölçüde aşağılayıcı ifadeler kullanmalılar. İddianame Mahkemeye verildikten sonra çok uzun olması gerekçe gösterilerek “iddianamenin özeti” adı altında zayıf ve tutarsız kısımlar yayınlanmalıdır.”

VE STAR HABER BİRE BİR PLANLA AYNI

Uğur Dündar yönetiminde ama mutfağında Yılmaz Özdil’in olduğu Star Haber, Ergenekon İddianamesi’nin mahkemeye sunulduğu dünkü Anahaber Bülteni’nde tam da bu “senkronize reaksiyon uyarısı” çerçevesinde hareket etti.

İşte haber parçaları halinde Star Ana Haber’in o yayını ve ‘Acil ve senkronize reaksiyon uyarısı’ Planı çerçevesinde uyduğu maddelerin analizi….


ADIM 1---

“Acil ve senkronize reaksiyon uyarısı”nın 11. ve 12. maddesi aynen şöyle:

11) Soruşturma kapsamındaki emekli askerleri sivil savcılar soruşturamaz. Onlarla ilgili dosya derhal askeri yargıya havale edilmelidir. (Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un özgeçmişleri, askeri kariyerleri ve başarıları vurgulanarak verilmelidir)

12) Bu soruşturmanın İstanbul Savcılığı tarafından yürütülmesinin haklı bir tarafı yoktur. Sanıklar Türkiyenin her yanından yakalanıp neden İstanbula götürülmektedir. Özellikle de Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un yaşadıkları, iddia edilen eylemleri işledikleri yer Ankara olduğundan soruşturmayı Ankara Savcılığı yapmalıdır.(Eğer iddianamede Danıştay bağlantısı kuruluyorsa, Danıştay iddianamesi daha önce açıldığı için davalar Ankarada birleştirilmelidir, diye hukukçulardan görüşler alınacak.)

Star Haber’de günün sıcak gelişmeleri sıralandıktan sonra ilk haber olarak tam da bu maddedeki gibi hareket etti ve “bir hukukçudan” görüş aldı. Star Haberin görüş aldığı hukukçu, Yargıtay Eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’ydu ve 11 ile 12. maddedeki gibi beyanlarda bulundu. Kanadoğlu önce soruşturmanın askerlerle ilgili kısmının Askeri Mahkeme’de görülmesi gerektiğini söyledi. Sonra da yargılamanın Ankara’ya alınması gerektiğini belirtti.

İşte Star Haberin O Bölümü
aktifhaber