İngiltere’nin en etkili 100 Müslümanı listesinde, bir zamanlar gençlerin idolü olan ünlü pop şarkıcısı Yusuf İslam, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mensubu bir amiral ve Uluslararası Af Örgütü Başkanı gibi ünlü isimler yer aldı.


Power 100 adlı internet sitesinde 5200 aday arasından seçim yapıldı. Anketin amacının, Müslümanların İngiliz toplumuna yaptıkları olumlu katkıları göstermek olduğu belirtildi.


Cat Stevens ismiyle ünlenen, daha sonra İslam dinini seçip Yusuf İslam adını alan ünlü şarkıcının yanı sıra Uluslararası Af Örgütü Başkanı İrene Han ve Donanma amirallerinden Amiad Hüseyin listede üst sıralarında yer aldı.


Aktörlerin, gazetecilerin ve polis teşkilatı mensuplarının da bulunduğu liste Power 100 adlı sitede açıklanırken, "Bu kişilerin ortaya koydukları büyük başarıları ve topluma ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan yaptıkları önemli katkıları alkışlıyoruz" denildi.


Listede yer alan diğer isimler ise aktör Art Malik, Sun gazetesi yazarlarından Anila Baig, Independent gazetesi yazarı Yasmin Alibhai-Brow, Metropolitan Polis Teşkilatı olarak da anılan Londra Emniyet Müdürlüğünde Müdür Yardımcısı Tarık Gaffur ve Harrods mağazasının Mısırlı patronu Muhammed El Fayed.


Bu arada, İngiltere İslam Bankası (Islamic Bank of Britain) da Power 100 listesinin sponsorluğunu üstlendi.


İngiltere’de 2,1 milyon Müslüman yaşıyor. Müslüman toplumun İngiliz ekonomisine her yıl 51 milyar sterlinlik katkı sağladığına dikkat çekiliyor.


"Müslümanların İngiliz ticaret hayatının bel kemiğini" oluşturduğunu belirten uzmanlar, İngiltere’de 10.000’in üstünde "milyoner İngiliz Müslüman" bulunduğuna işaret ediyor.