Örgütün Türkiye’deki yapılanmasını koordine eden ve İstanbul’da 57 kişinin ölümü, 647 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan 4 ayrı eylemin planlayıcısı El Kaide militanlarının davası tamamlandı.


Üst düzey özel görevli olan Louai Sakka, dört örgüt üyesiyle birlikte ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı. İki kişinin müebbet ceza aldığı 76 sanıklı davada 26 beraat kararı verildi.

TERÖR örgütü El Kaide davasında örgütün özel görevli üst düzey yöneticisi Louai Sakka ile 6 örgüt üyesi ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sonuçlanan 73 sanıklı davada, 40 kişiye de çeşitli hapis cezası verilirken, 26 sanık ise beraat etti. Terör örgütü El Kaide’nin Türkiye yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri, İstanbul’da 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerindeki bombalı saldırılara karıştıkları öne sürülen 73 sanıklı dava karara bağlandı.Son duruşmada sanıklar savunmalarını yaptı. Louai Sakka ile El Kaide’nin Türkiye yapılanmasının şura üyeleri Yusuf Polat, Baki Yiğit, Fevzi Yitiz, Harun İlhan, iddianameye göre anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek ve 57 kişinin ölümüne, 647 kişinin yaralanması neden olan 4 ayrı eylemi planladıkları, kaynak sağladıkları ve iştirak ettikleri gerekçesi ile ölünceye kadar devam etmek üzere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edildiler. Adnan Ersöz ile Osman Eken ise duruşmadaki iyi hallerinden dolayı müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

DİĞER CEZALAR

Konya grubunun kurucusu ve yöneticisi olduğu belirtilen Seyit Erkul 18 yıl ağır hapis cezasına, Sakka’yla birlikte davaya dahil olan Hamed Obysi’ye ise örgüt üyeliği, patlayıcı madde imal etmek ve sahte kimlik düzenlemekten 12 yıl 6 ay ağır hapis cezası verildi. 29 kişi örğüt üyeliğinden 6’şar yıl 3’er ay hapis cezası alırken, örgütün Türkiye lideri olduğu öne sürülen Habib Aktaş’ın eşi Cemile Aktaş ile ikinci lideri olduğu öne sürülen Gürcan Baş’ın birlikte yaşadığı Bedia Yıldırım’da aralarından bulundu 10 kişi, yardım ve yataklık suçundan 3’er yıl 9’ar ay hapis cezasına çarptırıldı.

’PİŞMANLIK’ YOK

23 sanığın Topluma Kazandırma Yasası’ndan yararlanma talebi, etkin pişmanlıkla ilgili unsurların bu sanıklar yönünde oluşmadığı gerekçesi ile reddedildi.

Silahıma kavuşacağım

Louai Sakka savunmasında şunları söyledi: "Allah’ın mücahitlerine karşı savaş açıp onları yakalayarak birliklerinin bozulacağını ve azimlerinin azalacağını sandılar. Allah’a şükürler olsun ki, daha çok birbirimize bağlandık. Kahraman kardeşlerim direnişinizi kırmayın, beni düşünüp cepheyi terk etmeyin. Sizi yalnız bırakmayacağım ve cihat tugaylarına yetişeceğim. Ben de çıkacağım ve silahıma kavuşacağım."

Kuş uçurtmadılar

CIA’in ’Kaçırılabilirler’ uyarısı nedeniyle İstanbul’daki davada yine yoğun güvenlik önlemleri alındı. Louai Sakka İzmit’ten İstanbul’a akrep adı verilen zırhlı araçla getirildi. Özel bir konvoyla nakledilen örgüt üyelerinin adliyeye girişinde de güvenlik güçleri kuş uçurtmadı. Yakın koruma kadar maskeli özel tim görevlilerinin çatılarda ve caddelerde de tedbir aldıkları gözlendi
.