AB Dönem Başkanı Angela Merkel'den AB'ye Türkiye uyarısı...

AB dönem başkanı Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel, AB ile Türkiye'nin yakın bağlılığının herkesin çıkarına olduğunu söyledi.

Merkel, Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesindeki demecinde, Türkiye'nin AB üyeliği ile Kıbrıs konusuna da değindi. AB'nin, Türkiye'nin üyeliği konusunda daha önce varılan anlaşmaları uyguladığını ifade eden Merkel, bu konuda ilerleme kaydedilmesi için, Türkiye'nin de yerine getirmesi gereken koşullar bulunduğunu söyledi.

Merkel, Türkiye ile üyelik müzakereleri, 2005 yılında tüm üye ülkeler tarafından oybirliği ile alınan belirli bir karar temelinde başlatıldı. Müzakereler ucu açık bir şekilde sürüyor. Çünkü, AB'nin bünyesine yeni üye kabul etme konusundaki kendi olanaklarının dışında, üye olacak devletin AB'ye katılımıyla ilgili yeterliliği de açık bir şekilde kanıtlanmalıdır diye konuştu.

Merkel, demecinde, Türkiye'nin üyelik süreci ile ilgili bazı yükümlülüklerini getirmemesi nedeniyle geçen aralık ayında müzakerelerin bir bölümünün durdurulduğunu söyledi. Kıbrıs konusuna değinen Merkel, AB dönem başkanı Almanya'nın KKTC'ye uygulanan ekonomik izolasyonların kaldırılması konusunda alınan kararları uygulayacağını belirtti.

Merkel, 2006 yılının aralık ayındaki AB Dışişleri Bakanları Konseyinde, Kuzey Kıbrıs'a uygulanan ekonomik izolasyonun kaldırılmasına yönelik doğrudan ticaret başlatılması konusundaki düzenlemeyle ilgili müzakerelerin Almanya dönem başkanlığı sırasında başlatılması kararlaştırıldı. Dönem başkanı olarak, ortaklarımızla yakın işbirliği içerisinde bu görevi yerine getireceğiz diye konuştu.