İran’a iki hafta süre

DIŞ HABERLER SERVİSİ Cenevre’deki görüşmelerden çıkan sonuç: İran uranyum zenginleştirme faaliyetini iki hafta içinde askıya alırsa kapsamlı müzakereler başlayacak, aksi takdirde İran’a karşı yaptırımlar ağırlaştırılacak


İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak Cenevre’de önceki gün İran’la ilk kez aynı masaya oturan ABD ve 5 ülkenin temsilcilerinin, nükleer programını askıya alması için bu ülkeye 2 haftalık süre tanıdığı belirtildi.
Önceki gün İran’la 6 ülkenin temsilcilerinin masaya oturduğu ve bir tam gün süren Cenevre’deki görüşmelere, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns dinleyici olarak katılmıştı.

‘Sabrımız taşıyor’
Görüşmelerde ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin’in, İran delegasyonuna uranyum zenginleştirme faaliyetlerini dondurması karşılığında 5 hafta önce önerilen teknolojik, ekonomik ve politik teşvik paketi konusunda bir “evet” veya “hayır” cevabı beklediklerini ve “sabırlarının taşmakta olduğunu” bildirdikleri kaydedildi.
AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, görüşmeleri “yapıcı” olarak değerlendirdi. Ancak Solana, İran’ın paket konusunda hala nihai bir cevap vermediğine de dikkat çekti.
Solana, “En önemli konuyla ilgili hâlâ bir yanıt alabilmiş değiliz. Birkaç hafta içinde bu sorulara bir yanıt verilmesini iple çekiyoruz” dedi.
İran’ın iki hafta içinde öneriye bir yanıt vermemesi durumunda hem Avrupa’dan hem de BM Güvenlik Konseyi’nden yeni yaptırımların çıkmasının söz konusu olacağı ve ABD ile İran arasındaki gerilimin de artacağı belirtiliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, “İranlıların şunu anlamasını ümit ediyoruz, liderlerinin herkese faydası dokunacak bir işbirliğiyle daha fazla tecrit anlamına gelen sürtüşme arasında bir seçim yapması gerekiyor” diye konuştu.
McCormack, İran ile görüşmelere “dinleyici” sıfatıyla katılan ve William Burns tarafından temsil edilen ABD’nin, İran’a, “ABD ile müzakerelere oturmak istiyorsan uranyum zenginleştirme programını askıya alman gerekiyor” gibi “açık ve net bir mesaj” verdiğini dile getirdi.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise görüşmelere ilişkin “Her tür görüşme ileriye doğru bir adımdır, dünkü görüşmeler de bir adımdı” dedi.



milliyet