Washington Post, ABD Başkonsolosluğu’na yapılan saldırının ardından Türkiye’ye gidecek Amerikalıları ‘düşük profil göstermeye ve Batılıların gittiği yerlerden uzak durmaya’ çağırdı


İstanbul’daki ABD Başkonsolosluğu’na 9 Temmuz’da düzenlenen terör saldırısının ardından ABD’de Türkiye’yi ziyaret etmeyi planlayan Amerikan vatandaşlarına uyarılar yapılıyor.
Amerikan Washington Post gazetesi, Türkiye’yi ziyaret edecek Amerikalılara “Diplomatik tesislerde güvenliğin sıkılaştırılmasından sonra teröristler yumuşak hedeflere yönelebilir” uyarısında bulunarak, “Yerli halk endişeliyse siz de öyle olun” dedi.
Washington Post gazetesi, İstanbul’da üç teröristin ölümü, üç polisin de şehit olmasıyla sonuçlanan saldırının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, internet sitesinde yayımladığı mesajda, Türkiye’deki Amerikalılara “düşük profil göstermeyi, Amerikalılar ve Batılıların yoğunlaştığı bilinen özellikle otel, restoran, siteler, ibadet yerleri ile tatil yerlerinden uzak kalmayı tavsiye ettiğini” yazdı.
Şirketlere seyahat ve varlık riskleri konusunda danışmanlık yapan “iJet Intelligence Risk Systems” adlı kuruluşun değerlendirmelerini de aktaran gazete, “Eğer bir yerde silah taşıyan güvenlik görevlilerini görürseniz demek ki Türkler, kaygı duymak için bir neden olduğuna karar vermişlerdir.
O zaman siz de kaygılanmalısınız” tavsiyesinde bulundu. Kuruluşun çalışanlarından Ed Daly adlı uzmanın değerlendirmelerine yer veren gazete, Daly’nin “Mc Donald’s ve Burger King gibi Batı’da zinciri olan restoranlara gitmemeye çalışın, ancak hiç kimseye otelde kalmayın demem, zaten çoğu ‘kırmızı bölge’ dediğimiz yüksek güvenlik önlemleri altında çalışıyorlar” görüşüne yer verdi.

dış haberler servisi