+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Önemli....Küresel Isınmayı Siz Durdurun...

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Önemli....Küresel Isınmayı Siz Durdurun... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Üstad ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO Baktabul'un Çılgını ALFONZO - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Bulunduğu Yer
  Fenerbahce
  Mesajlar
  2.765
  Tecrübe Puanı
  30847797

  yeahh Önemli....Küresel Isınmayı Siz Durdurun...

  Küresel ısınmayı durdurmak için sizde mi bir şeyler yapmak istiyorsunuz? Nasıl yapacağız diye düşünmeyin. Alacağınız küçük bir karar dünyayı kurtarabilir... Karbondioksit salınımını azaltmak için işte sizin de yapabilecekleriniz...  * Ampulünüzü değiştirin: Standart akkor ampulünüzü tasarruf (CFL) ampulü
  ile değiştirin, yılda 75 kg karbondioksit tasarrufu sağlayın.

  * Daha az araba kullanın: Daha sık yürüyün, bisiklet kullanın ve toplu taşıma araçlarından daha çok faydalanın. Araba kullanmadığınız her 2 km için 0,75 kg karbondioksit tasarruf edeceksiniz.

  * Geri dönüşüme katkıda bulunun: Evinizden çıkan çöplerin sadece yarısını geri dönüştürerek yılda 1200 kg karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.

  * Lastiklerinizi kontrol edin: Düzgün şişirilmiş lastiklerle litre başına aldığınız yol %3 oranında artacaktır. Her 4 litre benzin tasarrufu, 10 kg karbondioksiti atmosferimizden uzak tutar.

  * Daha az sıcak su kullanın: Suyu ısıtmak için çok fazla enerji gerekmektedir. Daha az su tüketen bir duş başlığı ile 175 kg, giysilerinizi soğuk ya da ılık suda yıkayarak da 250 kg. karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.

  * Ambalajları fazla olan ürünlerden kaçının: Çöpünüzü %10 oranında
  azaltarak 600 kg karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.

  * Su ısıtıcınızı ayarlayın: Isıtıcınızı kışın 2 derece aşağı, yazın 2 derece yukarı ayarlayın. Bu basit ayarlamayla yılda 1000 kg karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.

  * Bir ağaç dikin: Bir ağaç ömrü boyunca 1 ton karbondioksit emer.

  * Kalorifer kazanı ve klimalarınızdaki filtreleri temizleyin ya da
  yenileyin: Kirli bir filtreyi temizlemek yılda 175 kg karbondioksit
  tasarrufu sağlayacaktır.

  * Su ısıtıcınızı yalıtım örtüsüyle kaplayın: Sadece bu basit hareketle yılda
  500 kg karbondioksit tasarrufu yapmış olursunuz. Eğer ısıtıcınızı 50 C°'nin
  üzerine ayarlamazsanız 250 kg karbondioksit daha tasarruf edersiniz.

  * Sıcak su kullanımınızı azaltın: Suyu ısıtmak için çok enerji harcamak
  gerekiyor. Daha verimli çalışan ve az su tüketen bir duş başlığı ile 175 kg,
  giysilerinizi soğuk ya da ılık suda yıkayarak da 250 kg karbondioksit
  tasarrufu yapabilirsiniz.

  * Kullanmadığınız zamanlarda elektronik aletlerinizi kapatın:
  Televizyonunuzu, müzik setinizi, bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda
  kapatmak yılda tonlarca karbondioksit tasarrufu sağlar.

  * Kullanmadığınız zamanlarda elektronik aletlerinizi fişten çıkartın: Saç
  kurutma aletleri, cep telefonu şarjları ve televizyonlar kapalı olsalar bile
  enerji harcamaya devam ederler. Elektronik aletlerdeki saatleri çalıştırmak
  ve hafıza çiplerini hazır tutmak için harcanan enerji, evde harcanan toplam
  enerjinin %5'ini oluşturuyor ve atmosfere yılda 18 milyon ton karbon
  bırakıyor

  * Bulaşık makinenizi sadece tamamen dolu olduğu zamanlarda çalıştırın ve enerji tasarrufu ayarında kullanın: Bu şekilde yılda 50 kg karbondioksit
  tasarrufu sağlayabilirsiniz.

  * Geri dönüşümü evde başlatın: Evde oluşan çöpün yarısının geri dönüşümünü sağlamanız, yılda 1200 kg karbondioksit tasarrufu sağlar.

  * Geri dönüştürülmüş kağıt ürünleri kullanın: Geri dönüştürülmüş kağıt
  üretimi %70-90 arası enerji tasarrufu sağlıyor ve dünyadaki ormanların
  azalmasını önlüyor.

  * Yerel üretilmiş yiyecekler kullanın: Yerel ürünler kullanmak yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

  * Dondurulmuş gıdalar yerine taze gıdalar alın: Dondurulmuş gıdaların
  üretiminde 10 kat daha fazla enerji kullanılmaktadır.

  * Yerel çiftçi pazarlarını araştırın ve destekleyin: Size gelecek ürünün
  yetiştirilmesi ve taşınmasındaki enerjiyi beşte bir oranında azaltırlar.

  * Alabildiğiniz kadar organik gıda alın: Organik gübreler geleneksel
  gübrelere göre karbondioksiti daha yüksek seviyede yakar ve depolar. Eğer
  bütün soya fasulyelerini ve mısırları organik olarak üretseydik atmosferden
  290 milyar kg karbondioksiti uzaklaştırmış olurduk.

  * Arabanızın motor ayarlarına dikkat edin: Düzenli bakım, yakıt
  verimliliğini ve gaz emisyonunu geliştirmeye yardımcı olur. Araba sahiplerinin sadece %1'i arabalarını düzenli olarak kontrol ettirse, 500 milyon kg karbondioksit atmosferimizden uzak durur.

  * Arabanızın lastiklerini haftalık olarak kontrol edin ve düzgün şişirilmiş olduğundan emin olun: Düzgün şişirilmiş lastikler litre başına aldığınız
  yolu %3 oranında artıracaktır. Her 4 litre benzin tasarrufu, 10 kg
  karbondioksiti atmosferimizden uzak tuttuğu için yakıt verimliliğindeki her
  artış bir önem arz etmektedir.

  * Eğer yeni bir araba almanızın zamanıysa yakıtı daha verimli kullanan bir araç seçin: Yeni aracınız eski aracınıza göre 4 litre benzin ile sadece 5 km
  daha fazla yol giderse, yılda 1500 kg karbondioksit tasarrufu yapmış
  olursunuz.

  * Daha az uçun: Hava ulaşımı ciddi biçimde gaz emisyonuna sebep olduğu için, hava yollarını kullanma sayınızı bir ya da iki azaltmanız çok ciddi değişiklikler meydana getirebilir. Yenilenebilir enerji projelerine yatırım yaparak havayolu kullanımınızı dengeleyebilirsiniz.

  * Bulunduğunuz ortam sıcaklığını düşürün: Fazla değil, sadece 1°C düşürün, böylece bir miktar enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Eğer üşürseniz ; ki bu ihtimal genelde yoktur, üzerinize modaya uygun bir kazak, süveter giyebilirsiniz. Ortalama bir aile böylece yılda atmosfere 0,4 ton CO2 verilmesini engellemiş olacağı gibi parasını da tasarruf etmiş olur.

  * Elektrikli cihazların Stand by konumunda bırakmayın: Televizyonlarımızı standby konumunda bırakmak bir miktar enerjiyi gereksiz yere harcamamıza neden olur. Kumandayla kapatmak yerine oturduğumuz yerden kalkarak TV'yi üzerinden kapatabiliriz. Ortalama bir aile böylece yılda 150 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

  * Şarj cihazlarını prizlere takılı bırakmayın: Küçük şarj cihazları kullanılmadıkları zaman bile bir miktar enerji harcarlar. Cep telefonu, PlayStation ... gibi cihazlarınızı şarj etmediğinizde ya da pilleri dolduğunda şarj cihazlarını prizde bırakmayınız.Ortalama bir aile böylece yılda 7 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

  *Daha fazlasını kaynatmayın: Su ısıtıcıları sizin çay ya da kahve içmeniz için gereken enerjiden çok daha fazlasını harcarlar. Eğer bir bardak içecekseniz sadece bir bardak su kaynatın daha fazlasını değil. Ortalama bir aile böylece yılda 45 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

  * Uçağa daha az binmeye çalışın: Bu toplantıya katılmak için gerçekten uçakla mı gitmeniz gerekiyor ? Tatilinizi gerçekten yurtdışında yapmaya mı ihtiyacınız var? Ve tüm dünyadaki akrabalarınız, sizi gerçekten sevselerdi size yakın bir yere yerleşmezler miydi ? Ortalama bir aile böylece yılda 4 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur

  * Çok parlak ışıkları söndürün: Gerçekten onlara ihtiyacınız yoksa lütfen onları kapatın. Zira onlar çok fazla enerji tüketirler. Eğer karanlıktan korkuyorsanız , inanın hayaletler gerçek değil. Ortalama bir aile böylece yılda 4 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur

  *Duşu kullanın: Duşlar banyo yapmanız için yeterli olan suyun yarısını harcarlar ve banyo için gerekli olan suyun ısıtılmasından daha az enerji gerektirirler. Ortalama bir aile böylece yılda 4 ton CO2'in atmosfere karışmasını
  engellemiş olur ve iyi bir para tasarrufu yapmış olur.

  *Daha verimli ampul kullanın: Düşük enerji ampulleri size gereken ışığı verdikleri gibi 3 kat daha az güç harcarlar. Eğer ki bir gece kulübünde yaşamıyorsanız, tüm ampullerinizi değiştirin.Ortalama bir aile böylece yılda 200 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

  * Dondurucularınızı sızdırmaz hale getirin: Dondurucular çok iyi sızdırmazlık sağlandığında en yüksek verimde çalışırlar, bu sayede havayı dondurmak için yoğun bir şekilde çalışmak zorunda kalmazlar.Ortalama bir aile böylece bir miktar CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

  *Arabanızı olabildiğince az kullanın: Yürüyün, ata binin, koşun, paten kayın, toplu taşıma araçları kullanın ya da en kötüsü otostop yapın. Her ne durumda olursa olsun aracınızı kullanmamaya çalışın Ortalama bir aile böylece fazlasıyla CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

  *Evinizin ısısını havaya atmayın: Evinizin çatı arasını, duvarlarını, sıcak su hatlarını ve kazanı ısı kaçağına karşı izole edin. Kapı pencere ve çerçevelerinizi hava kaçaklarına karşı kontrol edin. Evinizi ılık tutun, sıcak değil ve böylece gezegenimizi biraz daha soğutmuş olursunuz. Ortalama bir aile böylece yılda 3.8 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur ve iyi bir para tasarrufu yapmış olur.

  *Çamaşır yıkama sıcaklığını düşürün: Kıyafetlerinizi 40-60 derecede yıkayacağınız yerde 30 derecede yıkayın. Makineniz daha az enerji kullanmış olur ve elbiseleriniz hala parlayan beyaz renklerde kalır. Ortalama bir aile böylece yılda 90 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

  * Yiyeceklerinizi kendi bölgenizden temin edin: Yakın çevrenizdeki yiyeceklerle beslenin, dünyanın bir ucundakilerle değil, sadece çevrenizdeki yiyecekleri yemekle ölmezsiniz. Böyle bu yiyecekler dünyanın diğer uçlarından uçaklarla size taşınmaz. Ortalama bir aile böylece yılda 4 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur ve iyi bir para tasarrufu yapmış olur.

 2. #2
  Üye aysel_61 Önümde Diz çöküp Eğil aysel_61 Önümde Diz çöküp Eğil aysel_61 Önümde Diz çöküp Eğil aysel_61 Önümde Diz çöküp Eğil aysel_61 Önümde Diz çöküp Eğil aysel_61 Önümde Diz çöküp Eğil aysel_61 Önümde Diz çöküp Eğil aysel_61 Önümde Diz çöküp Eğil aysel_61 Önümde Diz çöküp Eğil aysel_61 Önümde Diz çöküp Eğil aysel_61 Önümde Diz çöküp Eğil aysel_61 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  101
  Tecrübe Puanı
  656

  Tanımlı

  herkes bireysel olarak birşeyler yapmalı,10 yıl sonra bu önlemlerin bile hiç faydası olmayacak...ben demiyorum..dünyanın en önemli bilimadamları söylüyorlar..daha duyarlı olalım daha az tüketim lütfen....

 3. #3
  Isınan Üye darkcloud Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Mesajlar
  45
  Tecrübe Puanı
  240

  yeahh

  bu bilgi çok yararlı çok saol arkadaşım

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Küresel Isınmayı Durdurmak için 260 Bin Kilometrekarelik 'Güneş Siperi'
  By LoNELy.RoaD in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-27-2009, 14:19
 2. En Önemli An, En Önemli Kişi, En Önemli İş Hikayesi/Masalı
  By ViperMoon in forum Hikayeler & Öyküler/Masallar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 08-12-2008, 15:26
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-08-2008, 21:31
 4. Durdurun Dünyayı-Ferdi Tayfur(Durdurun Dünyayı Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-13-2008, 13:46
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-11-2008, 22:14

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375