+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Erdoğan Kıbrıslı Türklere egemenlik garantisi verdi

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Erdoğan Kıbrıslı Türklere egemenlik garantisi verdi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374898

  Oku Erdoğan Kıbrıslı Türklere egemenlik garantisi verdi

  Erdoğan Kıbrıslı Türklere egemenlik garantisi verdi

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan '20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı' için geldiği KKTC'de Kıbrıs Türklerine egemenlik garantisi verdi.


  Erdoğan, Kıbrıs'ta çözümün ancak "iki kesimlilik, siyasi eşitlik ve Türkiye'nin etkin garantörlüğü"yle gerçekleşebileceğini tekrarladı. Başbakan Erdoğan, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada barış amaçlı 1974 harekâtının bir soykırımı önlediğine ve Türkiye'nin bunu garantörlükten kaynaklanan meşru bir hakkı olarak gerçekleştirdiğine vurgu yaptı. Kıbrıs'ta kapsamlı çözümün Ada'daki gerçekler temelinde mümkün olabileceğini belirten Erdoğan bunu şöyle dile getirdi: "Kimse ama hiç kimse Kıbrıs Türk halkının kendi yönetiminden, eşit statü ve eşit ortaklıktan vazgeçmesini ve azınlık olarak yaşamasını kabul etmesini beklemesin."
  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı KKTC'de coşkuyla kutlandı. Törenler, Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve diğer üst düzey yetkililerin Boğaz Şehitliği'ne çelenk koymasıyla başladı. Yapılan konuşmalarda Kıbrıs Türk halkının egemenliği öne çıktı.
  Başbakan Erdoğan Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Annan referandumunda KKTC halkının çözümü tercih etmesine rağmen Rum tarafının uzlaşmaz siyasetinin bedelinin izolasyonlarla Kıbrıs Türkü'ne ödetilmesine "Büyük haksızlık, meşruiyeti yok." ifadeleriyle sert tepki gösterdi. AB'ye bu tecride son verilmesi çağrısında bulunan Erdoğan, "Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyonların sürdürülmesini kabul etmiyor, etmeyeceğiz. Çözüm isteyen ve bunun için samimiyetle uğraşan Kıbrıs Türklerinin cezalandırılmalarına artık bir son verilmelidir." dedi. Başbakan, tören sırasında açılan "Türkiyem AB yolunda, KKTC adağınız mı?" yazılı pankarta da "Bu tür barış ve özgürlük günleri siyasete alet edilmez. Birlik olalım." mesajıyla cevap verdi. Tören sırasında uzun süre açık kalan pankart bir kişinin öne yürümeye çalışması üzerine kaldırıldı. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da konuşması sırasında "Egemenliğimizi savunacağız." diye slogan atan küçük bir gruba yanlış yaptıklarını söyledi. Talat, "Azınlık olmayacağız' demek böyle bir ihtimal varmış gibi konuşmak, bunu tartışmak son derece yazıktır." ifadesini kullandı. Barış ve Özgürlük Bayramı'na Makedonya, Almanya, Azerbaycan, İtalya, İsveç, Danimarka ve Pakistan'dan temsilciler de katıldı. Başbakan'ın oğlu Bilal Erdoğan da protokolün ikinci sırasında yer alarak törenleri izledi. Kutlamalar sırasında Erdoğan ile KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tokalaşmasına rağmen ikilinin birbiriyle sohbet etmediği görüldü. Tören esnasında az sayıda Kıbrıslı Türk'ün, ellerinde "Egemen varlığız, Rumlara azınlık olmayacağız", "Egemenlik hakkımız, savunacağız", "Mehmetçik Kıbrıs'taki barışın teminatıdır" pankartları açarak, bu yönde sloganlar attıkları görüldü. Konuşmaların ardından KKTC'de görev yapan çeşitli birimlerdeki Türk birlikleri, Sivil Savunma ekipleri, Türkiye'den gelen Türk Deniz Kuvvetleri birlikleri resmigeçit yaptılar. Kıbrıslı Türkler tarafından alkışlarla takip edilen resmigeçide, paraşütçüler, helikopterler ve akrobasi uçakları da katıldı.

  Kutlamalara 7 yabancı ülke temsilcisi katıldı
  Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 34. yıldönümü, Başbakan Erdoğan ve beraberindeki sekiz bakan ile çok sayıdaki milletvekilinin katılımıyla dün çeşitli etkinliklerle coşkulu şekilde kutlandı. Barış ve Özgürlük Bayramı'na Makedonya, Almanya, Azerbaycan, İtalya, İsveç, Danimarka ve Pakistan'dan temsilciler de katıldı.
  Putin'e turist telefonu
  Başbakan Erdoğan, önceki gün Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le telefonda görüştü. Görüşmede Antalya'da mağdur olan Rus çocukların durumu ele alındı. Rus televizyonlarına 'Kemer'e tatile giden Rus çocuklar aç, susuz kaldı' şeklinde yansıyan olayın organizasyondan kaynaklandığı belirtilmişti. Erdoğan'ın bir bakanı Antalya'ya gönderdiği, Putin'in de Rus tur şirketlerinin daha sıkı kontrol edilmesi talimatını verdiği aktarıldı. Moskova'dan Antalya'ya giden 120 Rus çocuk, otellerde sıkıntı yaşamıştı. Moskova, Cihan
  Denktaş, Cumhurbaşkanı Gül'den Erbakan için af istedi Barış ve Özgürlük Bayramı etkinlikleri sırasında Başbakan Tayyip Erdoğan ile tokalaşan KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ev hapsinde bulunan eski başbakanlardan Necmettin Erbakan için af istedi. Denktaş, bu talebi ise adaya gelen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen'e iletti. İsen ile bir araya gelen Rauf Denktaş, Kıbrıs Harekatı'nın yapıldığı dönemin başbakanı Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan'a Kıbrıs Türklerinin çok şey borçlu olduğunu söyledi. Erbakan'ın ev hapsinde olduğunu hatırlatan Denktaş, "Cumhurbaşkanı'nın af yetkisini kullanmasını gönülden diliyoruz. Affı, yaptığının bağışlanması için değil, yaşı ve sağlık durumu nedeniyle istiyorum." dedi.

  ZAMAN

 2. #2
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374898

  Oku

  Atina ve Rumlar ateş püskürüyor
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 34. yıldönümü etkinlikleri için KKTC'ye gitmesi, Rumlar ve Yunanistan'ı çileden çıkardı. Yeni çözüm arayışlarının devam ettiği bir dönemde KKTC'ye destek mesajları veren Erdoğan, Rum ve Yunan siyasetçiler tarafından çözüm sürecine zarar verdiği iddiasıyla hakarete varan açıklamalarla suçlandı. Rum lider Dimitris Hristofyas, Erdoğan'ın KKTC ziyaretinin "yasadışı ve tahrikkâr" olduğunu ileri sürerken, Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu ise Rum hükümetinin Türkiye'yi BM ve AB nezdinde protesto ettiğini ve kınadığını açıkladı.
  Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ise, "20 Temmuz 1974, bize sadece Kıbrıs Türk askeri işgalini değil, AB üyesi bir ülkenin 34 yıldır devam eden topraklarının işgalini de hatırlatıyor." dedi. Bakoyanni, artık Kıbrıs'ta BM ve AB anlaşmaları temelinde, tek hakim devlet, tek soydaşlık ve tek uluslararası kimliğe dayalı, iki bölgeli ve iki toplumlu adil ve işler bir federasyon çözümüne ulaşılması gerektiğini söyledi. Ankara'nın süreci çıkmaza sürüklememesi gerektiğini ifade etti. Anamuhalefet partisi Pasok lideri Yorgo Papandreu da ziyareti "açıkça uluslararası hukukun ihlali olarak" değerlendirdi. Aşırı sağcı LAOS'un lideri Yorgos Karacaferis ise Erdoğan'a küfür içeren açıklamalar yaptı.
  Ziyaret Kıbrıs Rum basınında da yankılandı. Fileleftheros, "İki kurucu devlet ve ortaklıkta ısrar ediyor... Talat, Erdoğan'ın desteğiyle güçlendi" başlıklarıyla verdiği haberde, Erdoğan'ın çözümün "iki eşit halk, iki kurucu devlet arasında, yeni bir ortaklık çerçevesinde başarılabileceği" yönündeki sözlerine vurgu yaptı. Diğer Rum gazeteleri ise 'Erdoğan kışkırtıcı', 'İşgal altındaki bölgelerde istila kutlamaları' başlıklarını kullandı. Hasan Hacı, Gümülcine
  KKTC ilk tıp fakültesine kavuştu Başbakan Erdoğan, Yakındoğu Üniversitesi bünyesinde kurulan KKTC'nin ilk tıp fakültesi binasının açılışını yaptı. Tören alanındaki pankart ve sloganların etkisiyle Erdoğan'ın buradaki konuşmasına egemenlik tartışmaları damgasını vurdu. Erdoğan, kampüsü göstererek şöyle konuştu: "Bizler birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece, bu gördüğünüz eserler böyle yükseldiği sürece bizim egemenlik haklarımız üzerinde bir tasarrufta bulunamaz. Egemenlik hakları üzerinde tasarrufta bulunulmasına zemin hazırlanan bir ülkede bu eserler, bu abideler, bu yollar olur mu?" Hacettepe Üniversitesi'nin desteğiyle açılan fakülte bu öğretim yılında öğrenci kabul edecek. Erdoğan, hastanenin açılmasıyla Kıbrıs Türklerinin Rum tarafına gitmesine gerek kalmayacağına işaret etti. Başbakan ayrıca ODTÜ ve İTÜ'nün Kuzey Kıbrıs'a kuracağı kampüsle 2 yıl içinde eğitime başlayacağını da açıkladı.

  ZAMAN

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. CHP, Erdoğan'a büyük koz verdi!
  By KARLALESİ in forum Makaleler & Köşe Yazıları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-13-2011, 18:30
 2. Karadeniz Erdoğan'a kulak verdi!
  By кıνıяcıк in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-19-2010, 12:19
 3. İlk kez Erdoğan'a destek verdi
  By leyla_59 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-16-2008, 15:36
 4. Erdoğan kaç lira harçlık verdi?
  By leyla_59 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-30-2008, 21:51
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-03-2008, 20:27

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375