İranlı nükleer müzakereciden sürpriz ziyaret

İran'ın nükleer enerji konusundaki başmüzakerecisi Celili, İstanbul'a gelerek Ali Babacan'la görüştü. Celili, "Başlatılan süreçte Türkiye kritik bir rol oynuyor. Çözüm için adım atılmasında önemli bir ülke." dedi.


İran ile Batı arasındaki nükleer kriz için devreye giren Türkiye, çabalarını sürdürüyor. Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ABD'nin ilk kez katıldığı Cenevre'deki İran-AB müzakereleri öncesinde Amerika, Almanya ve AB'den meslektaşlarıyla yürüttüğü yoğun telefon diplomasisinin ardından dün de İran'ın nükleer enerji konusundaki başmüzakerecisi Said Celili'yi ağırladı. Cenevre'de AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve 5 artı 1 ülkelerinin temsilcileriyle bir araya gelen İranlı diplomat, dün akşam saatlerinde İstanbul'a geçerek Ali Babacan ile görüştü. Edinilen bilgiye göre İranlı başmüzakereci Celili, Ankara'da gelinen süreçle ilgili görüşmek istediğini bildirdi. Babacan da Cenevre'den ülkesine İstanbul üzerinden dönecek olan Said Celili'yi akşam yemeğine davet etti. Celili, yemekte İran'ın nükleer programı konusunda Cenevre'de yetkililerle yaptığı temaslar hakkında Babacan'a bilgi vererek fikir teatisinde bulundu.
Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde bir araya gelen Babacan ve Celili, görüşme sonrası basının karşısına geçti. İran tarafının yaptığı bir önerinin masada olduğunu belirten Celili, başlatılan süreçte Türkiye'nin kritik bir rol oynadığını açıkladı. "Bu doğrultuda adım atılmasında önemli bir ülke de Türkiye'dir." diyen İran'ın nükleer başmüzakerecisi, ülkesi ile Türkiye arasında 'devamlı ve çok boyutlu' bir ilişki olduğunun altını çizdi. Celili, karşılıklı ilişkiler ve taahhütler çerçevesinde iki tarafın da 'refah ve ilerleme sağlayacağını' belirtti. Konuyu hem İran hem de 6 ülkeyle istişare ettiklerini vurgulayan Ali Babacan da, bir buçuk aydır yürütülmekte olan süreci desteklediklerini kaydetti. Diyalog kanalıyla yürütülen çalışmanın başarıya ulaşmasını istediklerini ifade eden Babacan şöyle konuştu: "Biz bağımsız her ülkenin nükleer teknolojiyi barışçıl amaçlarla kullanabileceğine, bunun bir hak olduğuna inanıyoruz. Bölgemizde çifte standarda karşıyız."
İran'ın nükleer enerji programının ele alındığı Cenevre'deki müzakerelerde, ilk kez ABD adına üst düzey diplomat William Burns de hazır bulunmuştu. Müzakereleri, istenen netice elde edilmese de "olumlu ve yapıcı" olarak değerlendiren taraflar, iki hafta içinde yeniden bir araya gelme kararı almıştı.
Bu arada İngilizce yayımlanan "İran Daily" gazetesi, Türkiye-İran ilişkilerinin her alanda yeni bir döneme girdiğini yazdı. Mesud Safa'nın kaleme aldığı yazıda, İran ve Türkiye arasında son dönemdeki üst düzey görüşmeler, "Ankara-Tahran ilişkilerinde yeni bir sayfa açılıyor" şeklinde değerlendirildi. Yazıda, iki ülkenin son 30 yıllık süreçteki ilişkilerinde kısa süreli siyasi "iniş çıkışlar" yaşansa da sağlam temele dayalı akıl, mantık ve diplomasinin, tüm olumsuzluklara karşı her zaman üstün geldiği belirtildi.
Tahran, Türkiye ile Ermenistan arasında arabuluculuğa soyunuyor
Türkiye, İran ile Amerika arasındaki nükleer krizin aşılması yönünde çabalarını artırırken, Tahran'ın da Ankara ve Erivan için devreye girdiği bildirildi. Resmî haber ajansı IRNA, cuma günü Ankara'da temaslarda bulunan Manuçehr Muttaki'nin Ermeni muadili Edvar Nalbandiyan'la görüştüğünü belirtirken, Tahran'ın Ankara ile Erivan arasında 'yapıcı diyalog girişimleri'nden bahsetti. İran'ın Ankara Büyükelçiliği'nin verdiği bilgiye göre, Ankara'da temaslarda bulunan Manuçehr Muttaki, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvar Nalbandiyan ile de bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede bölgesel gelişmelerle ikili ilişkilerin ele alındığı belirtildi.
Muttaki, Türkiye ile Ermenistan arasında son zamanlardaki açıklamalarla meydana gelen olumlu ortamın sevindirici olduğuna değinerek, bu ortamın komşu ülkeler arasında dostluk ve barışı artırmasını umduklarını belirtti. Nalbandiyan da, İran'ın iyi niyetli komşu ülkeler arasında yapıcı diyalog girişimlerini olumlu karşıladıklarını vurguladı. Adını açıklamadığı siyasi uzmanların görüşlerine de yer veren resmî haber ajansı, Muttaki'nin Nalbandiyan'la görüşmesinin Ankara'dan 'özel mesajlar' içerdiğini, İran'ın bölgesinde istikrarlı ve güvenilir bir ülke olarak Ermenistan-Türkiye arasında arabuluculuk yapabileceğini yazdı. Türkiye, Suriye ve İsrail'in ardından İran ve Batı arasındaki anlaşmazlığın çözümü yolundaki girişimleriyle dikkat çekiyor. Tahran, Cihan
Ankara, bölgesel krizleri önleyici mekanizma peşinde
Bölgesel sorunların çözümü için son dönemde art arda somut adımlar atan Türkiye, Ortadoğu'da kronikleşen ve küresel barış ile istikrarı tehdit eden kriz ve ihtilafları önleyici mekanizmaların oluşturulması için çaba sarf ediyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dünyanın dört bir yanında görev yapan büyükelçilerden bu konuyla ilgili olarak fikir geliştirmelerini istedi.
"1. Büyükelçiler Konferansı" için hafta içinde bir araya gelen büyükelçiler, cuma günü de Cumhurbaşkanı Gül'ün verdiği öğle yemeğinde buluştu. Gül, Türkiye'nin çok taraflı diplomasiye önemli katkılar yaptığını anlattıktan sonra Ortadoğu'daki siyasi, ekonomik ve kültürel nitelikli çatışmaların küresel barış ve istikrarı derinden etkileyen niteliğine dikkat çekti. Gül, çözüm için bölgesel ya da bölge dışı çabaların bugüne kadar "yeterli sonuç vermediğini" söyledi ve giderek derinleşen, kronik bir hal alan ve kimi zaman da yayılma istidadı gösteren söz konusu sorunlara kapsamlı çözüm için yıllardır çaba gösterildiğine dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı, ardından da "kapsamlı ve kalıcı çözüm için" nelerin yapılması gerektiğini anlattı: "Önümüzdeki dönemde Ortadoğu bölgesinde yeni bir güven ve işbirliği ortamının teşkili için, güven artırıcı önlemlerden başlamak suretiyle, kapsamlı ve sistemli kriz ve ihtilaf önleyici mekanizmaların oluşturulması konusunun ciddi biçimde ele alınması zamanının geldiğini düşünüyorum." Benzer görüşlerini kimi uluslararası temaslarda muhataplarına açtığını ve olumlu tepkiler aldığını aktaran Gül, söz konusu yapılanma için, Irak'a Komşu Ülkeler ve Annapolis Konferansı gibi mevcut süreçlerin müktesebatından istifade edilebileceğini söyledi. Büyükelçilerden bu yönde çalışma yapmalarını isteyen Gül, "Bölgedeki tarihsel tecrübesi ve oynadığı roller Türkiye'ye bu tür girişimlere öncülük etme sorumluluğunu yüklemektedir." dedi.

ZAMAN