Uzun yıllardır Almanya'da yaşayan gurbetçi Muhammed Şen, Samsun'un Bafra ilçesindeki Kızılırmak Deltası'ndan toplanan sülükleri, burada kurduğu tesislerde çoğaltarak hastane ve kliniklerde tedavi amaçlı kullanılmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.
Uzun süre Almanya'da gurbetçi olarak çalışan Muhammed Şen, bir tesadüf eseri Almanya'daki bazı hastanelerde tıbbı amaçla sülük kullanıldığını görünce, memleketi Samsun'dan Almanya'ya sülük ihraç etmek için girişimlerde bulundu.
Almanya'dan Türkiye'ye kesin dönüş yapmayan ve yılın belli aylarında Almanya'da yaşayan Şen, daha önce yaşadığı Ondokuzmayıs ilçesine gelerek ilçeye bağlı Yörükler beldesine sülük üretimi yapmak için harekete geçti. Tarım ve Köyişleri Bakanlığına başvuran Muhammed Şen, ''Hirusan Tıbbi Sülükleri'' adı altında kurduğu şirket adına sülük üretimi için gerekli izinleri aldı.
Ardından da Kızılırmak Deltası'ndan toplanan sülüklerin kültür üretiminin yapıldığı tesisini işletmeye açarak sülük üretimine başlayan Şen, ürettiği sülükleri de Almanya'daki bir firma aracılığı ile çeşitli Avrupa ülkelerine göndermeye başladı.
İhraç ettikleri sülüklerin önemli talep gördüğünü anlatan Şen, çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:
''Kızılırmak Deltası'ndaki göllerden topladığımız doğal sülükleri kurduğum tesiste kültür türü olarak üretiyoruz. Tedavi ve terapi için üç ayrı tipte sülük yetiştiriyoruz. Sadece Avrupa Birliği değil dünya standartlarında sülük üretimi yapıyoruz. Yetiştirilen sülükler ise Almanya'daki bir firma aracılığı ile Almanya, Hollanda, İsviçre, Fransa ve Norveç gibi ülkelere ihraç ediliyor.''
Tıbbı amaçlı kullanılan sülüklerin tamamen steril ortamda ve kültür olarak yetiştirildiğini belirten Şen, şunları kaydetti:
''Yabani tıbbi sülüğü türüne uygun ve kontrollü bir şekilde yetiştiriyoruz. Çünkü tıbbi amaçlı kullanıldığı için bu çök önemli. Tesisimizde kontrol altında, kapalı ortamda dünyaya gelen hiç kan emmemiş sülükler daha sonra ihraç ediliyor. Amacımız, önemli bir ihraç malı olan tıbbi sülük neslini korumak ve sülük üretimine katkıda bulunarak bu alanda ülkeye bir girdi sağlamaktır.''
-ÇEŞİTLİ HASTALIKLAR İÇİN-
Şen, gönderdikleri sülüklerin Avrupa'nın birçok ülkesindeki hastane ve tıbbi merkezde atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları gibi bazı kan dolaşımı bozuklukları, romatizma, bel fıtığı, sedef ve egzama gibi deri hastalıkları ile prostat ve migren tedavisi gibi geniş bir yelpazedeki sağlık sorunlarında kullanıldığını anlattı.
-SÜLÜK EKONOMİSİ-
Dünya'da tıbbi sülük pazarının her geçen gün geliştiğini ve bu alanda Türkiye'de önemli bir potansiyel bulunduğunu belirten Muhammed Şen, amaçlarının ihracat miktarını artırmak olduğunu söyledi.
Bunun için sülük üretim kapasitesini artırmak istediklerini anlatan Şen, sülüklerin ihraç kilosu hakkında ticari nedenlerle açıklama yapmak istemediğini söyledi.
İhracattan ''önemli miktarda döviz girdisi'' sağladıklarını anlatan Şen, iyi bir organizasyonla sülük ihracatından ''milyonlarca avro'' girdi sağlama imkanı bulunduğunu kaydetti.
Kızılırmak Deltası'ndaki ve Türkiye'deki birçok gölde yaşayan sülüklerin bilinçsizce yakalandığını da belirten Şen, bunun da bu bölgelerdeki sülük varlığını tehlikeye soktuğunu da sözlerine ekledi.

star.com