İrlanda ziyaretine protestolarla başladı

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığı görevini devralan Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy dün Lizbon Anlaşması'na 'hayır' diyerek 27 üyeli birliği krize sokan İrlanda'yı ziyaret etti.


"İrlandalılar, Lizbon Anlaşması'nı tekrar oylamak zorunda." şeklindeki çıkışı nedeniyle İrlandalıların tepkisini çeken Fransa lideri, dün bir araya geldiği Başbakan Brian Cowen, muhalefetteki partilerin lideri Enda Kenny ve Eamon Gilmore'dan krizi aşma yollarını dinledi. Fransa lideri, krizin aşılmasına yönelik önerisini ekim ya da aralık ayında AB liderlerine sunacak. Fransa ve Hollanda'nın AB Anayasası'nı reddetmesinin ardından Brüksel, uzun uğraşların ardından anayasanın yerine geçecek olan 13 Aralık 2007'de Lizbon Anlaşması'nı oluşturmuştu. Ancak anlaşmayı referanduma götüren tek ülke olan İrlanda'da geçtiğimiz ay sandıktan 'hayır' çıkması AB'yi yeni bir krizin eşiğine getirmişti. Ret kararının ardından Rum Kesimi, İspanya ve İngiltere, anlaşmaya onay vermişti. Ancak Lizbon Anlaşması'nın yürürlüğe girebilmesi için 27 üye ülkenin de 'evet' demesi gerekiyor. Bu nedenle Dublin'in itirazlarının aşılması gerekiyor.
Fransa lideri Sarkozy, İrlanda'ya giderek sorunu yerinde görmek istediğini ve İrlandalıların çözüm önerilerini dinleyeceğini söylemişti. Ancak Sarkozy'nin Fransız vekillere, "İrlandalılar, Lizbon Anlaşması'nı tekrar oylamak zorunda." şeklinde bir açıklama yaptığının ortaya çıkması bazı İrlandalıların tepkisini çekmişti. Muhalifler, Fransa'nın AB Anayasası'nı referandumla reddettiğine dikkat çekerek, Sarkozy'nin demokratik sürecin sonucuna saygı göstermesini istiyor. Tepkiler dünkü ziyaret sırasında protesto gösterilerine dönüştü. Protestocu İrlandalılar, başbakanlığa gelen Sarkozy'ye yumurta fırlattı. Yumurtalar, Sarkozy'nin 50 metre ötesine düştü. 2009'da yürürlüğe girmesi planlanan Lizbon Anlaşması, AB'nin işleyişine dair büyük ve kapsamlı değişiklikler getirerek, birliğin bir başkanı ve bir dışişleri sorumlusunun olmasını öngörüyor. Üye ülkeler arasında giderek artan karar alma zorluğunu belli oranda giderme hedefi de bulunan anlaşma, ikili çoğunluk sistemini getiriyor. Yeni sistem, karar alınabilmesi için ülke sayısı dikkate alındığında yüzde 55 ve ülke nüfusları dikkate alındığında yüzde 65 destek bulunmasını gerekli kılıyor.

ZAMAN