Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olduğu iddiasıyla Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Yasin Hayal'in ifadesinde, Erhan Tuncel'in en büyük hayalini açıkladı..Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ndeki özel bölmede ifadesi alınan Hayal'in, Erhan Tuncel'in cinayeti daha önce planladığını ancak cinayeti kendisinin de tasvip etmediği için geciktirdiğini söylediği ifade edildi. Hayal ifadesinde, Erhan Tuncel'in 2006 yılında internet üzerinden bir kızla tanıştığını ve bu kızla görüşmek için sık sık Eskişehir'e gittiğini söyledi. İfadesinde bu kızın anne ve babasından birinin Lübnanlı olduğunu, Erhan Tuncel'in en büyük hayalinin ise İsrail'e atom bombası atmak olduğunu ifade ettiği ve bu isteğinin ulaşılmaz bir hayal olarak görmediğini, ciddi ciddi bir gün olacakmış gibi konuştuğunu ifade etti.

Mc Donalds'taki bombalama olayıyla ilgili Erhan'ın deneme maksatlı 2 bomba yaptığını ve bunları sakin yerlerde denediğini iddia eden Hayal, ifadesinin devamındaysa Erhan'ın kendisine bu bombaların içine çivi koymadığını gerçek bombaya ise çivi koyduğunu, bu çivinin Mc Donalds'taki patlama anında çevreye çok fazla zarar vermeyecek şekilde olduğunu aktararak kendisini ikna ettiğini söylediği kaydedildi. Hayal'in, 2006 yılının başlarında eniştesi Coşkun İ.'nin kendisine Mc Donalds'ı bombalamasından dolayı MOSSAD tarafından öldürüleceğine dair duyumlar aldığını söyleyerek, eniştesinin 'iyiki o zamanda cezaevindeymişsin' şeklinde söylediğini savunduğu ifade edildi.

Hayal'in ifadesinde, Erhan Tuncel'in bir anketörlük firmasında 6 ay kadar çalıştığını, Erhan'ın işi gereği Trabzon, Giresun ve Gümüşhane başta olmak üzere birçok kente gittiğini ifade ederek, cinayetin gecikmesinin temel nedeninin Tuncel olduğunu, bu cinayet planının yeni olmadığını ve Ocak ayında olmasının herhangi bir farklı sebebi olmadığını söylediği öğrenildi