Tahliye Edip KKTC’ye Yollayalım

Türkiye’nin Kıbrıs’a barış harekatını tetikleyen Yunanistan’daki Albaylar Cuntası’nın liderlerinden Dimitris Yoannides (86) yaşı ve sağlık durumunu gerekçe göstererek tahliyesini istedi.
Aşırı milliyetçi Laos Partisi’nin lideri Karancaferis, "Yunanistan ve Kıbrıs’taki Helenizme verdiği zararı bizzat görebilmesi için yaşamının bundan sonraki bölümünü KKTC’de (işgal toprakları diyor) geçirmesi şartıyla serbest bırakılsın" dedi.

YUNANİSTAN’da Albaylar Cuntası (1967-1974) liderlerinden Dimitris Yoannides, yaklaşık 34 yıldır yattığı Pire’deki Koridalos cezaevinden tahliyesini istedi.
"Görünmeyen diktatör" lakaplı, 1973 yılında "cumhurbaşkanı" ya da "başbakan" gibi görev almadan yönetimi ele geçiren ve 1974’de Kıbrıs’da darbe gerçekleştiren Yoannides (86), avukatı aracılığıyla adalet bakanlığına yaptığı tahliye başvurusunda yaşını ve kötüleşen sağlığını gerekçe gösterdi.

Beyninden tümör alınan, ciddi kalp rahatsızlığı bulunan ve geçen mayıs ayından beri polis denetiminde hastanede tedavi edilen 86 yaşındaki Yoannides "son nefesimi hapishanedeki hücrede vermek istemiyorum" dedi. Bu talebinin kabul edilmemesi halinde ise "insanlık namına" mahkumiyetine 3 ay ara verilmesini istedi. Yunan cunta liderinin tahliye talebini Pire Hakimler Konseyi 16 Eylül’de inceleyecek. Yoannides’in iki yıl önceki talebi "Yunan halkına karşı işlediği cinayetlerden pişmanlık duymadığı" gerekçesiyle reddedilmişti.

"Vatana ihanet ve 1973 Atina Teknik Üniversitesi ayaklanması olayları sırasında işlenen cinayetleri azmettirme" suçlarıyla idama mahkum edilen ve daha sonra cezası müebbet hapse çevrilen Yoannides’in yeni başvurusunda da herhangi bir pişmanlık ifadesi yer almadı.

KKTC’yi görsün

Yoannides’in tahliye talebini, Kıbrıs olaylarının 34. yılına denk düşmesi nedeniyle de siyasi partiler açıklamalar yaptılar. Bu açıklamalarda aşırı milliyetçi LAOS partisini lideri Yorgos Karancaferis’in alaycı sözleri dikat çekti. Karancaferis "Yoannides bir şartla tahliye edilmeli. Yunanistan ve Kıbrıs’taki helenizme verdiği zararı bizzat görebilmesi için yaşamının bundan sonraki bölümünü KKTC’de (işgal toprakları diyor) geçirmesi şartıyla serbest bırakılsın" dedi.

Hapiste iki cuntacı kaldı

Kıbrıs’taki darbe ile EOKA-B terör örgütü lideri Türk düşmanı Nikos Samson’u yönetimin başına getiren Dimitris Yoannides, Kıbrıs olayları sırasında dönemin ABD’nin Atina Büyükelçisi Henry Tasca’ya, Makarios’un eşcinsel olduğunu ima ederek "Şu yoz, eşcinsel, sapık, işkenceci papaz" demişti. Yoannides, Nikos Dertilis ile birlikte cezaevinde yatan son cunta lideri. 1975 yılındaki mahkemede ağır hapis cezalarına çarptırılan cunta lider kadrosundaki 19 kişiden bazıları uzun yıllar cezaevinde yattıktan sonra "Yunan halkından af dilediler" ve tahliye edildiler. 1967-1973 döneminde ülkeyi yöneten Yorgo Papadopulos (1999) dahil bazıları ise cezaevinde öldüler.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr