13 yıl boyunca hippi kılığında farklı bir kimlikle saklanan 250 bin kişinin katili Sırp Kasap Radovan Karadziç’in ABD tarafından başına ödül olarak konulan 5 milyon doları kimin alacağı merak konusu oldu

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bir belediye otobüsünde başına çuval geçirilerek yakalanan savaş suçlusu Radovan Karadziç’in (63) ABD tarafından başına ödül olarak konulan 5 milyon doların kime teslim edileceği merak ediliyor. Washington yönetimi, 11 ayrı suçtan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanması beklenen Sırp liderin yakalanmasına yardım edenlere 5 milyon dolar ödül vereceğini açıklamıştı. 8 bin kişinin üç günde öldürüldüğü Srebrenitsa katliamının direkt sorumlusu olarak gösterilen ve toplam 250 bin Boşnak ve Hırvat’ın katili Karadziç’in sadece Sırp istihbarat birimleri tarafından yakalanıp yakalanmadığı sorusuna net bir cevap yok.

CIA’Mİ YAKALADI?

Dragan Dabiç adıyla sahte kimlikle ortalıklarda dolanan Karadziç’in cuma günü yakalanmasından birkaç hafta öncesinde Sırp istihbarat servisinin, yabancı bir istihbarat servisinden çok önemli bilgiler aldığı öne sürüldü. Buna karşın Belgrad yönetimi, operasyonda kesinlikle yabancı istihbarat birimlerinden yardım almadıklarını açıkladı. 3 gün boyunca polis merkezinde bir hücrede tutulan ve DNA testi yapılan Karadziç’in avukatı Svetozar Vujacic, müvekkilinin başına çuval geçirilerek tutuklanmasının yasalara aykırı olduğunu öne sürdü.

PARTİZAN GÖRÜNTÜ

Uzun saçları ve sakalıyla dikkati çeken Karadziç’in, uzun yıllardır Belgrad’da, daha çok milliyetçi Radikal Parti yandaşlarının oturduğu ‘Yeni Belgrad’ semtinde yaşadığı belirtiliyor. Çetnik Sırp milliyetçilerine has uzun sakalıyla yüz hatlarını gizleyen Karadziç’in elmacık kemiklerinin dikkat çekmemesi için gözlük taktığı ifade ediliyor.

SAÇLARINI KESTİRİP SAKAL TIRAŞI OLDU

Bosnalı Sırpların eski lideri Karadziç’in avukatı Sveta Vuyaciç, müvekkilinin saçlarını kestirdiğini ve tıraş olduğunu açıkladı. Vuyaciç, “Karadziç şimdi tam 13 yıl önceki haline benzedi, sadece yaşlı görünüyor” dedi. Vuyaciç, Karaciç’in tutuklu bulunduğu yerden kendi isteğiyle berbere gittiğini ifade etti.

INTERNET SİTESİ KURMUŞ

Karadziç’in sahte adı altında açtığı internet sitesinde insanlara programını uygulamaları halinde 120 ila 130 yıl yaşabilecekleri vaadinde bulunuyor. Karadziç, Doktor Dragan David Dabiç kimliğiyle sürdürdüğü sahte yaşamı sırasında Dr. Dragan Dabic - Neuropsihijatar i Bioenergeticar - Neuropsychiatry, Alternative Medicine and Energy, Eastern Meditation, Yoga, Spiritual Cleansing, Chinese Medicine, Medicinal Herbs and Macrobiotic Diet adlı internet sitesinde meditasyon, yoga yapma teknikleri gösteriyor. Sitede Çin atasözleri de bulunuyor.

ŞİFALI OT TOPLUYORMUŞ

Internet sitesinde Dabiç’in, yaklaşık 60 yıl önce Kraljevo yakınlarındaki Kovaçi adlı küçük bir Sırp köyünde doğduğu, küçük bir çocukken dağlık ve ormanlık bir alanda keşifler yapmayı sevdiği, şifalı otlar topladığı belirtiliyor. Sırp kasap, yine bir alternatif tıp merkezinde maaşlı olarak çalışırken, aynı zamanda bir dergiye dışarıdan makaleler yazarak, konferanslara katılıyormuş.

RUSYA ENGEL PEŞİNDE

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Karadziç’in yargılamasının “tarafsız olması ve siyasileştirilmemesi” gerektiğini söyledi. Önemli sürecin bu aşamadan sonra başladığına dikkat çeken Lavrov, “En önemli şey bu sürecin tarafsız bir şekilde ilerlemesi ve mahkemenin daha önceki eylemlerinde görülen siyasi unsurların bu süreçte görülmemesidir” ifadelerini kullandı


Kasabı Mladiç ele vermiş!

Sırp kasap Karadziç’in yakalanmasında, halen aranan Sırp General Ratko Mladiç’in, Alman ajanlarına verdiği istihbaratın etkili olduğu öne sürüldü. Alman istihbarat servisi BND’ye yakın kaynaklar, Mladiç’in Alman ajanlarına, Karadziç’in nerede saklandığı konusunda bilgi verdiğini belirtti.

YAKALANMASI AN MESELESİ

Teslim olma koşulları konusunda yetkililerle pazarlığa oturan Mladiç’in Lahey yerine Sırbistan’daki savaş mahkemesinde yargılanmak istediğini belirten aynı kaynaklar, Sırp generalin de en fazla birkaç hafta içerisinde yakalanacağını açıkladı. Mladiç’in yakalanması halinde, iddia edilen talebi doğrultusunda sadece Belgrad’ta yargılanmasının son derece zayıf bir ihtimal olduğu belirtiliyor.

AB’YE GİRME GARANTİSİ

Avrupalı liderler, Sırbistan hükümetine, Bosnalı Sırpların eski askeri liderinin de yakalanması için çabalarını yoğunlaştırması çağrısında bulundu.

AKŞAM.COM