Kosova'nın gazetesi artık yok!
24 Temmuz 2008 Perşembe 14:41
Kosova'da tek Türk gazetesi olma unvanına sahip olan Yeni Dönem, maddi sıkıntı yüzünden kapandı.

NATO’nun 1999’daki müdahalesi ardından Kosova’daki Türklerin sesini duyurmak maksadıyla kurulan ve yeni bir döneme girildiği için ismine “Yeni Dönem” verilen tek Türk gazetesi olma unvanına sahip olan gazete maddi sıkıntı yüzünden kapandı.

On yıldır aralıksız yayın yapan Kosova’nın tek Türk gazetesi olan “Yeni Dönem” buradaki Türklerin sesini duyuran tek gazete idi.

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı-TİKA tarafından desteklenen ancak daha sonra nedeni belli olmayan bir kararla yardımı kesilen gazete, destek göremediği ve işçilerine maaş ödeyemediği için yayın hayatına son verildi. Gazetenin sahibi olan Mehmet Bütüç konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Maddi sıkıntılardan dolayı ve sahipsiz kaldığımız bu dönemde gazeteyi kapatmak zorundayız. Anlamadığım nedenlerden dolayı maalesef TİKA kurumu da desteğini kesti.

Tatmin edici hiçbir açıklama yapmadan bu destek kesildi. Aldığımız destek sadece basın masraflarını kapsıyordu. Ama o da bize yeterli idi. İnşallah ileri de daha duygusal insanlar uyanır ve bize sahip çıkar. Şuanda tüm maddi kaynaklarımız susamış durumda, satacak hiçbir şeyim kalmadı tek evimden mada. Onun için kapatmak zorunda kaldık çok üzgünüm” dedi.

Haberbu