Adada tek devlete az kaldı
25 Temmuz 2008 Cuma 01:10
Adada tek devlet görüşmeleri hız kazandı. Talat ve Hristofyas bugün yeniden bir araya gelecek. Yeni devlet bakın nasıl olacak?

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum kesimi lideri Dimitris Hristofyas, son aylarda başlayan ve kapsamlı çözüm müzakerelerine gidebilecek olan yeni süreç çerçevesinde bugün yeniden bir araya gelecek.

Talat ile Hristofyas'ın daha önce yaptıkları görüşmede vardıkları mutabakat uyarınca başlayan yeni süreçte, taraflar 6 çalışma grubu ile 7 teknik komite oluşturulmasına karar verdi. Kıbrıs sorununun özüne ilişkin konuları ele alacak olan çalışma grupları oluşturuldu.

ADADA TEK DEVLETE DOĞRU
Siyasi eşitliğe dayalı 2 bölgeli, 2 toplumlu federasyona bağlılıklarını yeniden teyit eden liderler, ortaklığın, eşit statüdeki Türk ve Rum kurucu devletlerinin oluşturacağı, tek uluslararası kimlikli, federal bir hükümeti olması konusunda hemfikir...

Rum kesimi lideri Hristofyas daha önce yaptığı açıklamada Kıbrıs'ın uluslararası kimliğinin, "Kıbrıs Birleşik Federal Cumhuriyeti" (United Federal Republic of Cyprus) olması konusunda ortak pozisyonları olduğunu söyledi.

SON KEZ GÖZDEN GEÇİRECEKLER
Liderler, 1 Temmuz görüşmesinde ilk kez teknik komite ve çalışma gruplarının faaliyetlerini gözden geçiririrken, 25 Temmuz'da yeniden bir araya gelerek, çalışma grupları ile teknik komitelerin çalışmalarını son kez gözden geçirmeyi kararlaştırdılar.

internethaber