Bartholomeos Kiev’e gitti Rus Patrik ile kriz büyüdü

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan patrikhane krizi, Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’un Kiev ziyaretiyle doruğa tırmandı.

Bartholomeos’un Ukrayna’da devlet başkanı gibi karşılanması, Moskova Patriği II. Aleksey’i kızdırdı.

FENER-Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, Moskova Patriği II. Aleksey’in "Kiev’deki ayine katılma" mesajına kulak tıkadı. Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko’nun uçağıyla dün Kiev’e gelen Patrik, devlet başkanı gibi karşılandı. 1648’den beri ilk kez Fener’den gelen bir patriği ellerinde bayraklarla karşılayan Ukraynalılar, Moskova Patrikhanesi’ne sırt çevirdi.

Batı destekli Turuncu Devrim’le işbaşına gelen Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, AB ve NATO üyeliği yolunda ülkenin yönünü daha fazla batıya döndürebilmek için Ukrayna Kilisesi’nin bağımsızlığını kazanmasını istiyor. Bu amaçla Fener Rum Patrikhanesi’nden destek arayan Yuşçenko, gelenekleri bozarak Kiev Prensliği’nin Hıristiyanlığı kabul edişinin 1020’nci yıldönümü ayinini Moskova ve Fener patriklerinin birlikte yönetmesini istedi.

İktidar savaşı

Bunu reddeden Moskova Partiği II. Aleksey’in posterlerinin Kiev’e asılması yasaklanırken, Barholomeos’un Yuşçenko ile resimleri 50 metre arayla sokakları süsledi. Patrik Bartholomeos’u dün havalimanında resminin bulunduğu kocaman bir afişin üzerinde "Ukrayna halkı Patrik Bartholomeos’u selamlıyor" yazısı, kırmızı halı, askeri tören kıtası ve yerel kıyafetler içindeki Ukraynalı üç genç kız, geleneksel olarak ekmek ve tuz sunarak karşıladı.

Yuşçenko’nun uçağın kapısında karşıladığı Patrik Bartholomeos’un konuştuğu kürsünün arkasında Ukrayna bayrağının yanısıra, Fener Rum Patrikhanesi’nin sembolünün bulunduğu bayrağın dalgalanması dikkat çekti. Yuşçenko konuşmasında kiliseler sorununa değinmezken, Bartholomeos’un ilk sözleri Moskova’ya mesaj niteliğindeydi:

"Kiliselerimizin, birleşmesi için dua ediyorum. Bin yıl önce Konstantinopol tüm Ortodoks kiliselerinin anasıydı. Rusya Ortodoksluğu’na kaynaklık eden Kiev Ruslarının da ana kilisesiydi. Moskova Patriği II. Aleksios’la birlikte ayin yöneteceğimiz anı bekliyorum."

Hıristiyanlık İstanbul’dan geldi

Başkenti Kiev’de bulunan Kiev Rus devleti aslında çok sayıda prenslikten oluşuyordu. Kiev Prensi I’inci Vladimir 988 yılı civarında Bizans İmparatoru II’inci Basileios’un kızkardeşi Anna ile evlenerek Ortodoks Hristiyanlığı Kabul etti ve Ayasofya’da vaftiz edildi. Vladimir, halkının Dinyeper nehrinde vaftiz olarak Hristiyanlaşmasını sağladı.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr