Türk ve Kürtler'i Birbirine Düşürmeye Çalışmış

Dünyanın en çok aranan savaş suçlusu, binlerce Müslümanın katili Bosna Kasabı Radovan Karaciç, Avusturya'nın başkenti Viyana'da 1 yıl kalmış. Bu bir yıl boyunca da Viyana'da Türk ve Kürtler'in yoğun olduğu bölgelerde yaşayıp, onlar arasında bir Türk-Kürt çatışması çıkarmaya uğraşmış.
8 bin Müslümanı katletti... Emrindeki katiller binlerce Boşnak kadın ve kıza tecavüz etti... Onbinlerce insana koşulları korkunç olan kamplarda işkence ettirdi... Sırp olmayan onbinlerce Boşnak ve Hırvat'ı terörize etti, sürdü... Keskin nişancılar binlerce masumu avladı... 16 ayrı savaş suçundan yargılanacak olan çağımızın son soykırımcısı, dünyanın en çok aranan savaş suçlusu Radovan Karaciç Belgrad'da yakalandı...

Uzamış saç ve sakalları ile 13 yıl kaçmayı başaran Bosna Kasabı'nın kaçış öyküsündeki ayrıntılar da bir bir ortaya çıkmaya başladı. O ayrıntılardan belki de en çarpıcı olanı ise Avusturya'nın Başkenti Viyana'dan geldi. Binlerce Müslüman'ın katili Karaciç, 2006 ve 2007 yılları arasında Viyana'da da kalmış. Bu kentte "lokman hekimlik" yapıp, evlere servis sözde şifa götürmüş. Bu bir yıl için de de kendine yeni bir misyon edinmiş.

Misyonun bir parçası olarak Viyana'da Türk ve Kürtler'in yoğunlukta yaşadığı bölgeleri hedef seçmiş. Avusturya'da Osterreich Gazetesi'nin haberi Bosna Kasabı'nın "dehşet planını" çarpıcı bir biçimde ortaya koyuyor.

KARACİÇ'İN KORKUNÇ PLANI

Fransız Haber Ajansı'nın Avusturya gazetelerine dayandırarak verdiği habere göre; Radovan Karaciç, Viyana'da kaldığı sürece haftada 3-4 kez bir restorana gidip burada yemek yiyordu. Bu bir süre böyle devam ettikten, Karaciç'in tavrı aniden değişmiş. Sakin sakin yemek yiyen iri yapılı karizmatik adam gitmiş, yerine aynı restoranda bulunan Türk ve Kürt'ler arasında siyasi tartışmalar başlatan, bu tartışmaları alevlendiren adeta bir provokatör gelmiş.

Haberde ismi açıklanmayan restoran sahibi, Karaciç'i ve restoranda yaşanan Türk-Kürt gerilimlerini şöyle anlattı:

"Bembeyaz ve gür sakalları, arkasından toplanmış saçları ile bu kişi restoranımıza gelmeye başladığında hemen dikkatimizi çekmişti. Ancak, sakindi. Siparişini veriyor, yemeğini yedikten sonra hesabını ödeyip ayrılıyordu. Restoranımızın çok sayıda Türk ve Kürt müşterileri var. Onlar da sık sık bize geliyorlar. İşte bu saçlı-sakallı adam bir süre sonra restoranda hararetli siyasi tartışmalar başlatmaya başladı. Tartışmaları da genellikle Türk ve Kürt müşterilerimiz olduğu zamanlarda çıkarıyordu.

Bu bir süre böyle devam etti. Ancak artık tartışmaların dozu hayli artmıştı. Gerginlik tırmanınca rahatsız olduk. Müşterilerimiz de öyle. Yakalandıktan sonra Radovan Karaciç olduğunu anladığımız bu adam, tartışmayı başlatıyor, alevlendiriyor sonra da hesabı ödeyip gidiyordu. Bu sadece bizim gördüğümüz şeyler tabii. Başka yerlerde de benzer şeyler yapıyor muydu, bilemiyoruz. Restoranda huzur kalmamıştı. Yine bir gün benzer tartışmalardan birini daha başlatınca, kendisini restorandan attık ve bir daha da almadık."

ÇOCUĞU OLMAYAN ÇİFTİ TEDAVİ ETMİŞ

Öte yandan, Avusturya'da yayımlanan Kurier Gazetesi, savaş suçlusu Bosnalı Sırp lideri Radovan Karaciç'in Viyana'da "Lokman Hekim" olarak çalıştığını, evi bir çiftin açıklamalarına dayandırarak yazdı. Kendisini "Pera" diye tanıtan Bosna Kasabı, Viyana'da hastalara evlerine giderek bakıyor, alternatif tıp örneklerini uyguluyordu. Çift, "Mucize Doktor" olarak nitelendirdiği Karaciç'e çocuk sahibi olamayınca başvurmuş, bilmeden Sırp Kasabı'ndan yardım ummuş.

Gazetenin haberine göre Bosna Kasabı izinin sürülmemesi için Viyana'da genellikle Sırplar'ın evlerinde kalmış ve bir evde en fazla 2-3 gün ikamet etmiş.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr