Şantajcı Paşa

İsviçre Ordusu’nun başı olan Korgeneral Roland Nef, eski sevgilisini SMS, e-posta ve kartpostalla taciz ettiği, ayrıca internette Lynn S. adına ’***** kraliçesi’ diye ilan verdiği suçlamalarının ardından istifa etmek zorunda kaldı. Hakkında söz konusu olan suçlamalara rağmen Nef’i bu göreve aday gösteren Savunma Bakanı Samuel Schmid de topun ağzında...
DÜNYANIN en küçük ordularından birine sahip olan İsviçre, barış zamanında ülkenin genelkurmay başkanı sayılan Korgeneral Roland Nef’in adının karıştığı skandalla çalkalanıyor. Üçbuçuk yıl boyunca ilişki yaşadığı eski sevgilisini, taciz ve rezil etmeye çalıştığı iddia edilen Roland Nef iddialar üzerine istifasını sunmak zorunda kaldı.

İsviçre basınında yer alan haberlere göre müzisyen Lynn S. ile Roland Nef, üç buçuk yıl birlikte yaşadılar. Hatta dört ay boyunca da aynı evi paylaştılar. İlişki 2005 yılının Mart ayında sona erdi. Ayrılma kararının ardından Nef, kadını rahat bırakmadı. Bir yıl süren bu baskıcı sürecin ardından Lynn S., Zürih’te bir psikolojik danışma merkezinden yardım aldı. Nef ise vazgeçmedi. Bunun üzerine kadın, Roland Nef hakkında aile içi şiddet şikayetinde bulundu.


İnternette seks ilanıNef, aleyhindeki bu şikayete rağmen Savunma Bakanı Samuel Schmid, 49 yaşındaki Korgeneral’in ordunun bir numaralı koltuğu için destekledi. Korgeneral Nef ise genelkurmay başkanı oldu. Bir süre sonra Lynn S.’nin tazminat karşılığı davadan vazgeçtiği yönünde haberler çıktı. Kamuoyu ise eski sevgilisinin Nef’i tam olarak neyle suçladığını bilmiyordu. Bir süre

Geçen haftaki pazar gazeteleri, iddialara açıklık getirdi. Buna göre Nef, bir yıl boyunca sevgilisi SMS, e-posta, kartpostalla taciz etti. İntikam almak için kadının adına internette ’*****’ ilanı ve e-posta adresi verdi. Sonra da bu e-posta adresine gelen taleplere kadının fotoğraflarını ve telefon numaralarını yollayarak yanıt verdi. İntikam için kadına seks müşterisi yolladı.

İşte bu iddialar üzerine Savunma Bakanı Samuel Schmid, paşanın görevini askıya aldı ve hakkındaki suçlamaları yanıtlaması için bir ay süre tanıdı. Roland Nef ise bu süreyi beklemeden önceki gün istifasını sundu. Hükümetin, Nef’in istifasını, bir sonraki kabine toplantısı olan 20 Ağustos’ta ele alacağı bildirildi.

Barış zamanında ordunun başı

Korgeneral Roland Nef, barış zamanında ordunun Genelkurmay Başkanı kabul ediliyor. 2004 yılından bu yana sözkonusu olan mevkiye atamayı İsviçre Federal Konseyi yapıyor. Savaş durumlarında ise bir başkomutan atanıyor. 49 yaşındaki Nef, ülkenin ikinci genelkurmay başkanı ve 1 Ocak’tan bu yana bu görevdeydi.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr