Filistin'de tansiyon yükseliyor
26 Temmuz 2008 Cumartesi 20:56
El Fetih'i suçlayan Hamas yönetiminin, El Fetih ile bağlantılı 160 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Gazze Şeridi’nde dün meydana gelen patlamaların ardından El Fetih’i suçlayan Hamas yönetiminin, El Fetih ile bağlantılı 160 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Dünkü saldırıların ardından Hamas güvenlik güçlerinin, Gazze Şeridi’nin genelinde yaklaşık 40 El Fetih bürosuna baskın yaptığı, bilgisayarlar ile kimi belgelere el koyduğu belirtildi.

El Fetih ve Filistin insan hakları grubu, Hamas’ın 160 kişiyi de gözaltına aldığını duyurdu.

Hamas lideri İsmail Haniye, saldırılar nedeniyle kabinesini olağanüstü topladı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, bombaların ’’El Fetih’in herhangi bir diyaloğa yeniden başlamakla ilgilenmediğinin kanıtı’’ olduğu ifade edildi.
Ramallah’taki El Fetih yetkilileri ise, saldırıyla bir bağlantıları olmadığını, bunun Hamas’ın iç çatışması olduğunu söylediler.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın makamından yapılan açıklamada, bu patlamaları El Fetih’in yaptığı iddiasının, ’’Hamas içindeki tartışmalar olduğu gerçeğinin üstünü örtmeyi amaçladığı’’ suçlamasında bulunuldu.

Bu arada, saldırının sorumluluğunu El Fetih ile bağlantılı ’’El Avda Tugayları’’, bir açıklamayla üstlendi. Açıklamada, ’’İntikamımız, (Hamas’ın) Kassam liderlerine ve infaz güçlerinin tüm kara milis üyelerine ulaşacak’’ denildi.

Öte yandan, dünkü saldırılarda ölen 6 kişi için düzenlenen cenaze törenine binlerce kişi katıldı. Cenaze töreninde, sık sık havaya ateş açılırken, kimi kişiler de ’’intikam, intikam’’ biçiminde sloganlar attılar.

internethaber