Terör tırmanıyorAfganistan'da militanların saldırıları yüzde 50 arttı

28.07.2008 13:52Afganistan'da bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla militanların saldırılarının yüzde 50 arttığı bildirildi.
Merkezi Kabil'de bulunan Afganistan Sivil Toplum Kuruluşu Güvenlik Bürosunun (ANSO) dün yayımlanan güvenlik raporunda, militanların ilk altı ayda 2056 saldırı düzenlediği belirtilirken, bu rakamın bir önceki yılın aynı döneminde 1362 olduğu hatırlatıldı.
Yardım örgütlerine güvenlik tavsiyelerinde bulunan, Batılı bağışçıların finanse ettiği ANSO'nun bu ayın ilk birkaç haftasını da kapsayan raporunda, bu yıl 19 yardım görevlisinin öldürüldüğü, geçen yılın tamamında ise bu sayının 15 olduğu vurgulandı.
Raporda, "rakamların, çatışmaların geçmiş yıllara oranla bu yıl daha hızlı arttığının açık göstergesi olduğu, aynı zamanda militanların direncinin arttığını ve lojistik gücünün geliştiğini yansıttığı" ifade edildi.
ANSO, uluslararası yardım kuruluşlarının faaliyet gösterdiği, göreceli olarak daha barışçı kuzey, batı ve başkent çevresindeki bölgelerde de şiddetin hızla arttığına dikkati çekti.
Dış yardımlara bağımlı Afganistan'da özellikle kırsal kesimlerde yaşayanlar BM'nin de aralarında bulunduğu kuruluşların yardımlarıyla yaşamlarını idame ettiriyor.
AP'nin rakamlarına göre, Afganistan'da bu yıl şiddet olaylarında 2 binden fazla kişi öldü.

Habertürk Alintidir