Güney Kore'liler türkçe öğreniyorTürkiye'ye gelmeden önce Türkçe üzerinde çalışan öğrencilere bir hafta boyunca Türkçe dil kursu da verilecek.

30.07.2008 15:10
Güney Kore'den gelen 16 öğrenci, Konya'da evlerde misafir edilip Türk el sanatları ve Türkçe öğreniyor
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Türkiye ile Güney Kore arasında diplomatik ilişkilerin başlamasının 50. yılı kapsamında geçen yıl yapılan protokolle, 2007 yılında Konya'ya 20'şer kişiden 3 grup halinde 60 öğrenci geldi.
Geçen yıl Konya'dan da Güney Kore'ye aynı şekilde 60 öğrenci gidip, orada misafir edilmişti.
Aynı öğrenci değişimi programı kapsamında bu yılın ilk Güney Koreli öğrenci grubu Konya'ya geldi. Öğretmenlerinin refakatinde kente gelen, 4'ü lise, 12'si üniversite öğrencisi 16 genç, ilk gün Mevlana Müzesi başta olmak üzere Konya'daki tarihi ve turistik yerleri gezdi.
Konya'da belirlenen misafir ailelerin evinde kalacak olan öğrenciler, bir hafta boyunca Konya kültürünü tanıyıp, ebru, ahşap boyama ve takı kursu görecek. Türkiye'ye gelmeden önce Türkçe üzerinde çalışan öğrencilere bir hafta boyunca Türkçe dil kursu da verilecek.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyür ek, dünyaya evrensel barış ve sevgi mesajı vermeye devam eden Mevlana'nın kenti Konya'nın, böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmasının daha büyük bir anlam taşıdığını söyledi.
Öğrenci değişimleri nedeniyle kültürlerin birbirini tanıyacağını, böylece Güney Kore ile Türkiye arasındaki sıcak ilişkilerin ve dostluğun daha da gelişeceğini belirten Akyürek, ''Güney Koreli öğrencilerimiz burada sema gösterisi de izleyecek. Bir süre sonra 20'şer kişilik 3 Türk öğrenci grubu da 3 hafta aralıklarla Güney Kore'ye gidip, bu ülkenin dili ve kültürünü tanıyacak'' diye konuştu.

AA