+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Soykırımcı Lahey’de

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Soykırımcı Lahey’de Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Paylaşimci Üye Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  ••••••
  Mesajlar
  1.381
  Blog Yazıları
  5
  Tecrübe Puanı
  107374511

  Tanımlı Soykırımcı Lahey’de

  Soykırımcı Lahey’de

  Srebrenica katliamı ile kanlı Saraybosna kuşatmasındaki rolünden ötürü savaş suçu işlemekle itham edilen Bosnalı Sırp lider Karadziç, dün Lahey’e götürüldü. Geçen hafta Belgrad’da yakalanan Karadziç, bugün uluslararası mahkemeye çıkarılacak. Avukatları, "Bosna’dan gelen ailesini görebilsin diye Sırp mahkemesinin sınırdışı kararına itiraz etmedik" dediler.
  ALTERNATİF tıp uzmanı bir şifacı kılığına girerek 13 yıl boyunca adaletten kaçmayı başaran, ancak geçen hafta Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yakalanan Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç, eski Yugoslavya’da işlenmiş savaş suçlarının faillerini yargılamak amacıyla kurulan özel uluslararası mahkemeye çıkarılmak üzere dün Hollanda’nın Lahey kentine gönderildi.

  Gözaltında tutulduğu hapishaneden yerel saatle 03.45’te (TSİ 04.45) alınan Karadziç, maskeli Sırbistan gizli polisinin eşliğinde, kendisini Lahey’e götürecek uçağa bindirildi. Belgrad’dan kalkan uçak, sabaha karşı Rotterdam havalimanına indi. Karadziç uçaktan indirilerek Lahey yakınlarındaki Scheveningen tutukevine konuldu.


  İlk duruşmada savunma yok


  Karadziç’in bugün yerel saatle 16.00’da mahkemeye çıkarılacağını ve mahkemesinin kendisine hakkındaki 11 suçlamayı kabul edip etmediğini soracağını açıkladı. Mahkemeden yapılan açıklamada, "Radovan Karadziç 13 yıllık kaçaklıktan sonra bugün mahkemenin nezaretine getirildi" denirken, Bosnalı Sırp liderin avukatı Sveta Vuyaciç, 63 yaşındaki müvekkilinin hakim önüne ilk çıktığında savunma vermeyeceğini, savunma hazırlamak için 30 gün süre isteyeceğini bildirdi. Avukat, "Karadziç’in Bosna’daki ailesinin kendisini ziyarete gelmesini sağlamak için Sırbistan’da kalış süresini uzatmak zorundaydık. O yüzden sınırdışı kararına karşı temyize başvurmadık" dedi.

  Karadziç’in yargılanması, BM koruması altında olmasına rağmen 8 bin Müslüman’ı 1995’te hunharca öldürttüğü Srebrenitsa’da egemenliği hala elinde bulunduran Sırp Cumhuriyeti’nin statüsünü de gündeme getiriyor. Bosna Federasyonu’nu oluşturan unsurlardan biri olan bu cumhuriyetin "soykırımın ürünü" olduğunu öne sürenler var. Bosnalı Sırpların Başbakanı Milorad Dodik ise, "Müslüman siyasetçiler cumhuriyetimizi lağvetmeyi istemekte ısrar ederlerse, etnik tansiyon daha da yükselir. Bu, Karadziç’in de tutuklanmasıyla birleştiğinde, Bosna’da nihai bir bölünmeye yol açabilir" dedi.

  Karadziç’in suçları

  KARADZİÇ, soykırımla bağlantılı 11 suçtan yargılanacak. Bu suçlar şöyle: Srebrenitsa ile Bosna’nın diğer yerlerinde soykırım, soykırım suçuna iştirak, insanlığa karşı işlenen toplu imha suçu, insanlığa karşı işlenen cinayet suçu, savaş yasaları veya geleneklerini ihlal ederek cinayet işleme, Cenevre Sözleşmelerinin savaşla ilgili maddelerini ihlal ederek kasıtlı adam öldürme, zulmetme, siviller üzerinde terör uygulama, rehin alma, sınır dışı etme ve diğer insanlık dışı eylemlerde bulunma.


  Miloseviç gibi ’lüks’ hücrede  BOSNA-Hersek’te 1992-1995 yılları arasında yaşanan iç savaş sırasında bu ülkedeki Sırpların lideri olan Radovan Karadziç, kendisini destekleyen eski Yugoslavya ve Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç (1941-2006) gibi, Hollanda’nın Lahey kentine bağlı Scheveningen liman kentindeki özel BM tutukevine konuldu.

  yargılanmaları süren 37 sanığın tutulduğu tutukevinde, 84 hücre var. Karadziç, Miloşeviç gibi, 5.1 metreye 3 metre boyutunda bir hücrede kalıyor. Zamanının büyük bölümünde satranç oynayan Miloseviç, hakkındaki mahkeme kararının açıklanmasından haftalar önce, 11 Mart 2006’da hücresinde ölü bulunmuştu.

  İnternet bile var

  Tuvalet, duş ve çalışma masası bulunan hücrelerde, bilgisayarla serbest internet kullanımı, Flamanca, Fransızca ve Almanca televizyon kanalları ile, uydu radyolarından kendi dilinde yayınları dinleme imkanı da var. Tutuklular, sanat ve bilim kursları alabiliyor, spor salonundan ve kütüphaneden yararlanabiliyor. Avluya açılan hücrelerin kapıları, günün büyük bölümünde kilitlenmiyor. Davaları bitip hüküm giyenler, gönüllü ülkelerin cezaevlerine nakledilerek cezalarını farklı ülkelerde çekebiliyor.

  .
  .
  .

  Kaynak: hurriyet.com.tr

 2. #2
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  Tanımlı Ce: Soykırımcı Lahey’de

  Srebrenica katliamı, acaba dünya bu olaydan utanıyormudur! Binlerce insan öldürüldü katliam oldu ve sustular.

  Sırplar bu konuda nedense hedeflerini belirliyor ve hedef nedense Müslüman ülkeler oluyor!!

  Bosnalı Sırp lider Karadziç, yakalanmış nasılda kendini değiştirmiş neyden korkuyor ki? bu dünyada yargılansa ne olacak öbür dünyda daha ne azaplar bekliyor onu. hiç düşünmedi mi bunları yaparken utanmadı mı!! insanlık dışı birşey bu onun gibi düşünenler onun yanında olup bu katliama izin verenlere ne demeli, yazık sadece acımasızca öldürülenler bu acıyı çekenler anlar kelimeler gerçekten boş oluyor onların acısı yanında!!!

 3. #3
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  Tanımlı Ce: Soykırımcı Lahey’de

  Timsahın gözyaşları

  250 bin Boşnak ve Hırvat’ın katili dün ilk kez mahkemeye çıktı.
  Saç ve sakalı
  kesilince hiç değişmediği görülen Sırp kasabı, yargıçla alay eder gibi konuştu.
  Zehirlenme korkusuyla yemek yemeyen Karadziç bir ara gözyaşlarını tutamadı

  Sırbistan hükümeti tarafından özel bir uçakla Lahey’deki Savaş Suçluları Mahkemesi’ne teslim edilen Sırp kasabı Radovan Karadziç (63), dün ilk kez saç ve sakalı kesilmiş halde hakimin karşısına çıktı. 250 bin kişinin ölümünden sorumlu tutulan Karadziç’in kendisine verilen lacivert bir takım elbiseyi giydiği ve kravat taktığı görüldü. Oldukça sakin olan Sırp lider, beklenenin aksine mahkemenin meşruiyetini tanıdı. Ancak hakimin sorularına alaycı bir tavırla yanıt verdi. Kendisine savunma yaparken yalnız olup olmayacağının sorulması üzerine, “Hayır yalnız değilim aslında çevremde görünmeyen danışmanlarım var ama siz beni tek kişi göreceksiniz” cevabını verdi. Ardından hakim Alphons Orie, Sırp katile aralarında 11 bin Müslüman’ın katlediği Srebrenica’nın da bulunduğu 11 ayrı soykırım suçunu teker teker okuyup suçlu olup olmadığını sordu. Karadziç bu sırada gözyaşlarına hakim olamadı ve yargıcın sözünü kesti. “Bunları bana okumanızın hiçbir anlamı yok. Yazılı olarak verin inceleyeyim gerekli cevapları alacaksınız” dedi.  ABD ile anlaşma iddiası

  Sırp lider ayrıca Sırp polisinin kendisini kaçırdığını ve 3 gün zorla bir hücrede tuttuğunu, ölmekten korktuğunu anlattı. Ardından Bosna barışının mimarı olarak bilinen ABD’li müzakereci Richard Holbrooke ile gizli bir anlaşma yaptığını ve bu anlaşma nedeniyle “yeraltına indiğini” öne sürdü.

  Hücrede savunmasını hazırlayacak

  Karadzİç’İn sakalsız ve kısa saçlı fotoğraflarını ilk yayınlayan İngiliz The Sun ve Sırp Blic gazeteleri, Sırp liderin cezaevi hayatıyla ilgili detayları da yayınladı. Buna göre Sırp kasabın tıraşlı hali neredeyse 13 yıl önce ortadan kaybolduğu haline benziyor. Aradaki tek fark Karadziç’in daha solgun ve daha zayıf olması. The Sun, zehirlenme korkusuyla cezaevinde yemek yemeyi reddeden Sırp liderin sadece badem yediğini ve akrabalarının verdiği suları içtiğini kaydetti. Blic ise Karadziç’in yürüme zorluğu çektiğini yazdı. TV’li, bilgisayarlı ve telefonlu özel hücrede kalan Sırp lidere savunmasını hazırlaması için 29 Ağustos’a kadar süre verildi.

  VATAN

  Timsahlar da göz yaşı dökermiş. Avlarına acıdıkları için mi? Hayır. Avını yutarken çektiği zorluktan dolayı. Radolan Karadziç kadar ABD ve Avrupa da suçludur, bu caninin katliamlarını seyrettiler. İzin vermeselerdi o kadar Müslümanı katledemezdi. Katlettiğin binlerce masumun kanında boğulursun inşallah.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-29-2009, 02:02
 2. Fransa da Soykırımcı Çıktı
  By LoNELy.RoaD in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-17-2009, 13:30
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-29-2008, 11:22
 4. Kim İşgalci? Kim Soykırımcı? Obama
  By kurtreis in forum Off Topic
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-25-2008, 22:38
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-25-2008, 21:21

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0