Holbrooke Ölümümü İstiyorBosnalı Sırpların eski lideri Karadziç, soykırımdan yargılanacağı Lahey’deki davanın dün yapılan ilk duruşmasında sergilediği tavırla, zor bir sanık olacağını gösterdi.

Karadziç, yargıcın araya girme çabasına rağmen tutuklanmasını protesto etmek istedi. Ardından Amerikalı diplomat Holbrooke’un 1996’da "Kaçarsan seni kovalamayacağız" diye söz verdiğini iddia etti ve ekledi: "Şimdi beni temizlemek istiyorlar."

BOSNA-Hersek’te 1992-1995 yılları arasında yaşanan iç savaş sırasında bu ülkedeki Sırpların lideri olan Radovan Karadziç, 13 yıllık firarın ardından yakalanıp Birleşmiş Milletler’e bağlı uluslararası savaş suçları mahkemesi önüne çıkarıldı. Dört yıl sürmesi beklenen davada yargıçların işinin kolay olmayacağı, Lahey’de önceki gün yapılan önduruşmada belli oldu. Suçlamaları kabul etmeyen ve savunma için 30 gün süre verilmesini isteyen Karadziç, daha ilk duruşmasında çarpıcı çıkışlar yaptı.

Aralarında soykırımın da olduğu 11 suçtan yargılanan Karadziç, savcılığın itirazına rağmen kendi avukatlığını yapmakta ısrar etti. Suçlamaları okuyan yargıcın sözünü "Buna gerek yok, yazılı verin, yanıtlayayım" diye kesen Karadziç, ardından tutuklanma şekline itiraz etti. Karadziç’in protestosunu, Hollandalı yargıç Alphons Orie kesti.

Bosna savaşı sırasında arabuluculuk yapan Amerikalı diplomat Richard Holbrooke ile 1996’da bir anlaşma imzaladığını da öne süren Karadziç, siyasetten çekilip ortadan kaybolması karşılığında asla yargılanmayacağı garantisinin kendisine verildiğini iddia etti. Karadziç, Holbrooke’un son röportajlarında kendisi için "idam cezasını hak etti" ifadesini kullandığını hatırlatarak şöyle konuştu: "O ve diğerleri beni temizlemek istiyorlar. Bu ölüm-kalım meselesi. Bay Holbrooke hala ölmemi istiyor ve burada ölüm cezası olmamasına üzülüyorsa, merak ediyorum, acaba kolu buraya uzanabilecek kadar uzun mu?"

Eski Yugoslavya’nın sabık cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç, Lahey’de soykırım suçuyla yargılanmasının sürdüğü 2006 yılında hücresinde ölü bulunmuştu. Otopsi sonuçları, doğal bir kalp krizine işaret etse de, Sırp milliyetçileri Miloseviç’in zehirlendiğini iddia etmeyi sürdürüyor. Siyasi yorumcular, Karadziç’in tutuklanma sürecini ve can güvenliğini sık sık gündeme getirerek "davayı sabote edeceğini" bildiriyor. Bir sonraki önduruşma, 29 Ağustos’ta yapılacak. Karadziç hiçbir suçlamayı bu tarihe kadar kabul etmezse, tamamına itiraz etmiş sayılacak ve dava resmen başlayacak
.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr