Çarmıhtaki Kurbağa Papa’yı KızdırdıKatoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benedikt’in Kuzey İtalya’daki yazlığı yakınlarında bir müzede sergilenen "çarmıha gerilmiş kurbağa heykeli" tartışma yarattı.
Alp dağları eteklerindeki Bolzano’da yaz tatiline başlayan Papa, kasabadaki modern sanatlar müzesine konan eserden rahatsız oldu. Alman sanatçı Martin Kippenberger tarafından yapılan heykelde, bir elinde bira bardağı, bir elinde yumurta ile çarmıha gerilmiş parlak yeşil bir kurbağa, dili çıkmış halde görülüyor.

Bölgede yaşayan Katolikler, "provokatif" olduğu belirtilen heykelin "kamusal alanda müstehcenlik" kapsamına girdiği için kaldırılmasını talep ederek 10 bin imzalı dilekçeyle polise başvurdu. Belediye meclisi başkanı Franz Pahl da, sergiyi protesto etmek amacıyla açlık grevine başladı.

Hıristiyanlığa saldırı

Vatikan da sessiz kalmadı. Bolzano Piskoposu Wilhelm Egger, heykel meselesini Papa ile görüştüğünü söyledi. Egger, Papa’nın tepkisiyle ilgili bilgi vermese de, heykelin kaldırılması için baskı yaptıklarını doğruladı. Müze ise heykeli giriş katından üçüncü kata taşıyarak geri adım attı. Müzeden yapılan açıklamada, eserin "Hıristiyanlığa yönelik bir saldırı olmadığı" belirtilerek, "sadece sanatçının içinde bulunduğu derin krizi yansıtıyor" denildi. Aynı müze, iki yıl önce de, İtalyan ulusal marşı eşliğinde tuvalet sifonu çekilen bir enstalasyonu sergileyerek manşetlere yerleşmişti.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr