Haber mi Rapor mu?Kuzey Irak’ta Kürtçe yayınlanan Levin Dergisi, Türkiye’nin bölgedeki askeri varlığını, envanterindeki dürbün sayısına varıncaya dek en ince ayrıntılarıyla yayınladı.


Şu anda bölgede 13 ayrı üste toplam 3 bin 235 Türk devlet görevlisinin bulunduğunu belirten haber, içerdiği bilgilerle istihbarat raporunu andırıyor.

IRAK’ın kuzeyindeki tüm Kürt gruplarıyla ihtilaf yaşayan ve sık sık Kürt politikacıların yolsuzluk haberlerini yayınlayan Levin Dergisi’nin haberine göre, bölgedeki en büyük Türk üssü, Türkiye sınırına 8 kilometre mesafede bulunan Kanimasi Kasabası’nda. En büyük lojistik ve istihbarat üssü ise yine Duhok Eyaleti’nde bulunan ve sınıra 40 kilometre uzaklıktaki Bamarne’de. Dergi, bu üslerde bulunan mühimmatları da en ince ayrıntısına kadar teker teker sıralıyor. Ardından aynı şekilde Batufa, Sinki, Kobki, Kimri, Daray Davatya, Sarı Zayrı ve Zaho’daki üslerin detayları veriliyor.

Irak Temsilciler Meclisi’nden bir yetkiliyle konuşan dergi, Iraklı politikacıların 1990’larda kurulan bu üslerin kaldırılması için girişimlerde bulunduğunu aktarıyor. Dergiye konuşan yetkili, Türkiye’nin bölgede uluslararası hukuka aykırı silahlar kullandığını iddia ediyor.

Herkese muhalif

Levin Dergisi, Kuzey Irak’ta 15 günde bir Kürtçe yayınlanan bağımsız bir dergi. 2001’de yayına başlayan dergi, yerel Kürt politikacılarının karıştığı yolsuzluk olaylarını ortaya çıkarmasıyla biliniyor. Dergi, hem Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye, hem de Mesut Barzani’ye muhalif. Aynı zamanda El Kaide hakkında da araştırmalar yayımlıyor.

Kürt resmi görevlilerinin karıştığı fuhuş trafiğini ortaya koyan haberinden sonra tehditler alan 23 yaşındaki muhabir Soran Mama Hama, 21 Temmuz’da Kerkük’teki evinin önünde kim oldukları henüz belirlenemeyen 4 kişi tarafından vurularak öldürüldü. Gazeteciler Sendikası, cinayetten yerel yöneticileri sorumlu tuttu.

5 Mart’ta yine failimeçhul bir cinayete kurban giden Saddam döneminin Çalışma Bakanlarından Abdülsettar Tahir Şerif (74) de, öldürülmeden 10 gün önce Levin’e konuşmuş ve Talabani ile Barzani’yi yolsuzluğa bulaştıkları iddiasıyla eleştirmişti. Derginin genel yayın yönetmeni Ahmet Mira ise geçen yıl kaleme aldığı makalede Talabani’nin hasta olduğunu iddia edince, peşmergeler tarafından gözaltına alınmış ve 13 saat işkence görmüştü.

2500 asker 58 tank

LEVİN Dergisi’nin, temmuz sayısında yer verdiği ayrıntılı bilgilere nasıl ulaştığı net değil. Süleymaniye merkezli yayın organı, haberini Irak merkezi hükümet yetkililerine dayandırıyor ama bu konuda ne bir kurum, ne de kişi ismi veriyor. Türk ordusunun Irak’ın kuzeyindeki varlığını ayrıntılı bir şekilde aktaran dergi, Dohuk Bölgesi’nde yoğunlaşan 13 ayrı üsteki Türk görevlilerin dağılımını şöyle yapıyor:

2 bin 564 asker 91 subay 240 özel harekát görevlisi 340 jandarma. Bu görevlilere ek olarak Batufa’da Albay Faruk Buğ’a bağlı, 20 Türk özel istihbarat elemanının da bölgede bulunduğu iddia ediliyor.

Derginin haberine göre Kuzey Irak’taki Türk üslerinin mevcut envanteri ise şöyle:

58 tank 27 zırhlı araç 31 uzun menzilli top 26 havan topu 17 RPG (roketatar) 10 uçaksavar (12.7 mm makineli tüfek) 40 askeri araç 13 Biksi (7.62 mm makineli tüfek) 2 çift gece görüş dürbünü 3 dürbün tripotu 10 sniper tüfeği 1 Atar bombası 4 uydu telefonu 2 Racal askeri radyo seti 2 vinç 1 gelişmiş ses giderici cihaz.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr