Gazze yine karıştı: 9 ölü, 90 yaralı


Gazze Şeridi’nde Hamas güvenlik güçleri, geçen hafta 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıların şüphelilerinin saklandığına inanılan bölgeyi kuşattı. İki grup arasında yaşanan çatışmalarda 9 kişi yaşamını yitirdi, yaralıların sayısı 90’ı aştı.

GAZZE - Hamas polisi, geçen haftaki patlamalardan sorumlu tuttuğu bazı El Fetih üyelerini yakalamaya çalışırken, Hillis aşiretinden El Fetih yetkilisi Ebu Mahir Hillis’i gözaltına almak üzere Secaiye mahallesine baskın yaptı. Hamas güvenlik güçleri, ailenin oturduğu mahalleyi tümüyle kuşatma altına aldı, mahalleye giriş ve çıkışları yasakladı. Mahallenin elektrik ve suyu da kesildi.

Sabah saatlerinde başlayan operasyonda ölenlerin sayısı 9’a yükseldi. Yaralananların sayısı da 90’ı aştı. Hamaslı polisler ile aile arasında meydana gelen çatışmalarda yaralananların 12’sinin çocuk olduğu, yaralılardan 8’inin durumunun ağır olduğu bildirildi.

Çatışmalar sırasında Filistin televizyonuna konuşan Secaiye’deki bir kadın, evlerinde hiç erkek olmadığını, sadece çocuk ve kadınların bulunduğunu, buna rağmen Hamaslı güçlerin evlerine girerek ateş açtıklarını ve evi aradıklarını söyledi.

Hamas’ın, kuşatma altında tuttuğu, İsrail sınırına yakın Secaiye mahallesine gazetecilerin girmesine izin vermediği belirtiliyor. Ancak, Hamaslı güçlerin ailenin yaşadığı mahallenin içlerine giremediği, mahalleden sık sık silah seslerinin duyulduğu ve Hamas’a karşı direnişin devam ettiği belirtiliyor.

İSRAİL 180 FİLİSTİNLİ’YE GAZZE’YE GEÇİŞ İZNİ VERDİ
Öte yandan, çatışmaların ardından İsrail’in sınırlarından geçerek Gazze’ye geçmelerine izin verdiği Filistinlilerin sayısı da 180’i aştı. İsrail’in Erez ve Nahal Oz geçişlerinden sınırı geçen Hillis ailesi üyelerinden yaralı durumdaki 16’sı, Aşkelon ve Ber Şeva’daki hastanelerde tedavi altına alındı.

İsrail Savunma Bakanlığı, Mısır’ın yanı sıra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Başbakan Selam Feyyad’ın isteği üzerine El Fetihlilerin ve Hillis ailesi üyelerinin geçişlerine onay verdiği belirtildi.

Gazze’de geçen hafta meydana gelen ve 5’i Hamas üyesi, biri çocuk 6 kişinin öldüğü patlamaların ardından, olayı El Fetihlilerin düzenlediğinden şüphelenen Hamas, 200’den fazla El Fetih yanlısını tutuklamıştı. Dün de El Fetih’in Gazze’deki üst düzey lider ve temsilcileri Hamas tarafından tutuklanmış, bunlardan El Fetih sözcüsü İbrahim Ebu Neca bugün serbest bırakılmıştı.

Hamas, 2007’de Gazze’de yönetimi ele geçirdiği Haziran’daki çatışmalardan sonra, ilk kez El Fetihlilere karşı bu denli büyük bir tutuklama ve operasyona girişmiş bulunuyor.

Gazze’deki Hamas polisi sözcüsü İslam Şahvan, operasyonda polislerin mahalledeki bazı binalarda yerleşik keskin nişancılar ile ateş açanları ve yaralı silahlı kişileri ele geçirdiklerini bildirdi. Bazı aile üyelerinin “kadın” kılığında kaçmaya çalıştıklarını ifade etti. Geçen haftaki olaya karışanların tümünü yakalayıncaya kadar operasyonu sürdürmekte kararlı olduklarını belirten Şahvan, “Bu sadece başlangıç” diye konuştu.

HAMAS’A MOĞOLLAR BENZETMESİ
Öte yandan, Filistin televizyonuna konuşan Abbas’ın danışmanlarından Tayyip Abdülrahim, Hamas’ı kınayarak yaptığı saldırılar nedeniyle “Moğollar”a benzetti.

Gazze’de bir basın toplantısı düzenleyen fiili Hamas hükümetinin İçişleri Bakanı Said Siyam ise operasyonun Hillis ailesini değil, Gazze’de geçtiğimiz aylarda huzuru bozmak için çalışanlara yönelik olduğunu belirtti.

Siyam, bununla birlikte Hillis ailesinin güvenlik güçlerine karşı geldiğini ve zarar verdiğini, suçlulara kol kanat gerdiğini ve patlayıcılar yerleştirdiğini söyledi. Siyam, Gazze Şeridi’nde Hamas hükümetine karşı bir askeri eğitim tesisi oluşturulduğunu da iddia etti.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 01:34 TSİ 03 Ağustos 2008 Pazar