Forza AskerForza Italia (Haydi İtalya) partisi lideri ve Başbakan Berlusconi’nin hükümeti başkent Roma ile Milano ve Napoli gibi kentlerde hassas notlara asker yerleştirdi. Şimdi artık elçiliklerle tren istasyonları ve kiliselerin çevresinde askerler devriye geziyor. AB üyesi bir ülkede ordunun sokağa inmesi büyük tartışmalara yol açtı. Askerler yasadışı mültecilere karşı da kullanılacak.


İTALYA’da, başkent Roma başta olmak üzere, önemli bazı kentlerinde güvenlik askerlere emanet ediliyor. Söz konusu kentlerde polislerin bir anlamda bypass edilmesiyle sonuçlanabilecek bu girişim, muhalefet partilerinin sert tepkilerine yol açtı.

Ülkede yasaların işlemediği yolundaki kaygılar artarken, başkent Roma, Milano ve Napoli gibi büyük kentlerde askeri birimlerin devriye gezerek güvenliği sağlamalarına karar verildi.

Suç başkenti Roma

Bu amaçla başkent Roma’ya 400 olmak üzere, çeşitli kentlere toplam 3 bin kadar asker konuşlandırılacağı ifade ediliyor. Silvio Berlusconi hükümeti, suça karşı sert uygulamalar yürürlüğe koyacağını açıklamıştı.

Roma’da suç odağı haline geldiği belirtilen tren garının yanısıra, turistlerin gözdesi olan yerler ve olası terör hedefleri de, askerlerin devriye gezecekleri başlıca noktalar olacak. İtalyan askerleri ayrıca polis birimleriyle birlikte de görev yapacak. Diğer kentlerde askerler, göçmenlerin alıkonduğu kampları koruma görevi üstlenecek.
Yabancı düşmanlığı

İtalyan hükümetinin asker desteğine başvurması sert tartışmalara neden oldu. Ana muhalefet partisinin lideri, polisin görevini gerektiği gibi yerine getiremediği imasının, küçük düşürücü olduğunu öne sürdü. Diğer bazı çevreler de, kentlerde asker konuşlandırılmasının turistleri kaçırabileceğini ve bu adımın, Berlusconi hükümeti içindeki tehlikeli yabancı düşmanlığının bir halkası olduğunu söylüyorlar.

Berlusconi hükümeti ise, halkın kaygılarına cevap verildiğini belirterek, eleştirilere yanıt veriyor. Son günlerde yapılan bir anket, İtalyan halkının şimdiye dek kendileri hiç bu kadar korunmasız ve endişeli hissetmediklerini ortaya koydu.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr