Ölüm Barınakları2 milyon çocuğun tek suçu ölümcül hastalıkla doğmak. Onlara sunulan yaşam ise yürek burkuyor.


Dünyada 2 milyon çocuk AIDS hastalığının pençesinde. Çin'de AIDS virüsüyle doğan çocuklar, Nazi toplama kamplarını andıran şartlarda yaşamak zorunda bırakılıyor. Bu çocuklar hasta olmalarına rağmen odalarını temizlemek zorunda bırakılıyor. Beslenmeleri için kendilerine sunulan ise makarna.

Meksika'nın başkenti Meksiko'da ise dünyanın her tarafından gelen 20 bin uzman AIDS virüsü ile mücadeleyi tartışıyor. Uluslararası AIDS Konferansı'na BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD eski Başkanı Bill Clinton gibi ünlü isimler de katılarak mesaj veriyor.

Hedeflere ulaşalım çağrısı

17. Uluslararası AIDS Konferansı Meksika'nın başkenti Meksiko'da dün başladı. İlk kez Latin Amerika'da düzenlenen konferansın organizatörü Uluslararası AIDS Derneği Başkanı Pedro Cahn, açılıştaki konuşmasında, “AIDS ile mücadelede, elden gelenin en iyisinin yapılması gerektiğini” söyledi.

AIDS hastalığıyla mücadelede önemli gelişmeye rağmen dünya ülkelerinin BM'nin 2010'a kadar ulaşılmasını planladığı hedeflere varabileceğini düşünmediğini belirten Cahn, “Taahhütlerin yerine getirilmemesi milyonlarca hayatı etkileyecek, bunun olmasına izin vermemeliyiz. Zafere hala ulaşabiliriz” dedi.

6 gün sürecek

Bilim adamları, araştırmacılar ve hastaların da katılacağı konferans 6 gün sürecek. AIDS ile ilgili hemen her konunun ele alınacağı konferansta, AIDS tedavisinde kullanılabilecek ilaçların araştırma sonuçlarının yayımlanacağı, bu ilaçların maliyeti hakkında bilgi verileceği, AIDS'li yetim çocukların durumunun değerlendirileceği belirtiliyor.

Tüm hastalara bakım ve tedavi

BM hedeflerinde, 2010 yılına kadar tüm AIDS'lilere tedavi ve bakım sağlanması öngörülüyordu. Dünyada geçen yıl HIV virüsü taşıyanların sayısının 33 milyon olduğu, bunlardan 2.7 milyonunun virüsü geçen yıl aldığı açıklanmıştı.


Ölüm Barınaklarında Yaşam...

. . . . . . .

Kaynak: hurriyet.com.tr