CSI Şarbon

Amerikalı bilim adamı Ivins’in ölümüyle aydınlanan şarbon davası, adli tıp dedektifliğini konu alan "CSI" dizisini hatırlatıyor. 2001’de yollanan şarbon mikroplu mektupları inceleyen FBI, yedi yıl içinde Ivins’in çalıştığı laboratuvara ulaşmayı başardı. Yakalanacağını anlayınca intihar eden Ivins’in amacı, üniversitede kendisiyle dalga geçen kız öğrencilerden intikam almaktı.
ABD’de 11 Eylül 2001’de yaşanan terör saldırılarından birkaç hafta sonra, New York ve Florida’daki basın kuruluşları ve ABD Kongresi üyelerine mektuplarla gönderilen şarbon tozlarını soluyan 5 kişi ölmüş, 17 kişi hastalanmıştı. Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) uzun bir takip sonucu saldırganı tespit etti. Saldırganın, beklenenin aksine El Kaide üyesi olmadığı, geçen haftaki intiharla kesinleşti.

Genetik dedektiflik

2001’deki saldırılar sonrasında FBI’ın elindeki tek delil, toz halde şarbon bakterisi taşıyan mektuplardı. Şarbonlu hücre örneklerini ve kurbanların DNA’larını alan FBI, "genetik iz sürme" yöntemini kullandı. ABD yetkilileri, toplam yedi yıl süren zorlu takip sırasında, daha önce hiç kullanılmamış olan son teknoloji ürünü araçlardan yararlanıldığını belirttiler. Bu gelişmiş teknoloji sayesinde, saldırılarda kullanılan zehire özgü "genetik şifreleri" çıkaran Amerikan emniyeti, şarbonun kaynağının Fort Detrick’teki biyolojik silah laboratuarı olduğunu 2005’te tespit etti.

Önce laboratuara yolu düşen tüm bilimadamlarının kayıtları incelendi. Şüphelenilen bilimadamlarının sayısı 10’a indirildi. Bunlar arasında, ABD’nin önde gelen biyolojik savaş uzmanlarından Bruce E. Ivins de vardı. Üstelik Ivins’in psikiyatri kayıtları ürkütücüydü. Ancak resmi bir suçlama için bu yeterli değildi.

O cihazı neden aldı

FBI’ın bir başka birimi, laboratuardaki aletlerin kimler tarafından kullanıldığını kontrol etmişti. Buna göre Ivins, normalde pek kullanılmamasına rağmen, 2001 sonbaharında "liyofolizer" adlı özel bir cihazı ödünç almıştı. Araç, sıvı haldeki bakterileri hızlı biçimde katılaştırmaya yarıyordu ve şarbon tozu elde etmek için gerekliydi. Ivins aracı kullandıktan sonra iade etmiş, ama bu dönemde önemli bir araştırma yayımlamamıştı. Bu, onun bir numaralı şüpheli ilan edilmesi için yetti.

FBI’ın bir yıldır kendisini takip ettiğini ve çemberin daraldığını bilen Ivins, son olarak Adalet Bakanlığı’nın 5 kişiyi öldürmekten idam istemiyle kendisine dava açacağını öğrenmesi üzerine sinir krizi geçirdi. Sonunda geçen hafta ilaç içip intihar etti. FBI’ın, şarbon davasını "çözülmüş" kabul ederek yakında kapatması bekleniyor.

Kızlardan intikam

ŞARBONA karşı etkili bir aşı geliştirmeye çalışan saygın mikrobiyolog Bruce Ivins’in nasıl olup da bir katile dönüştüğü esrarını koruyor. En ciddi iddia, cinayetlerin intikam amacı taşıdığı yönünde. Buna göre Ivins, son dönemde girdiği bunalımın da etkisiyle, yıllar önce Cincinnati Üniversitesi’nde yaşadığı bir olaya kafayı takmıştı. ABD’deki kız üniversite öğrencileri arasındaki en büyük "kardeşlik örgütlerinden" olan Kappa Kappa Gamma Derneği’ne üye bir kız, Ivins’in çıkma teklifini reddetmişti. Diğer dernek üyelerinin kendisini aşağılamasını da unutamayan Ivins, yıllar sonra intikam almaya karar verdi.

Cinayete meyilli sosyopat

11 Eylül saldırıları sonrasında şarbon üreten Ivins, mektupları postalamak için, Princeton Üniversitesi kampüsü içindeki bir posta kutusunu seçti. Laboratuarından çıkıp yedi saatlik araba seyahati sonucu 314 km yol yaparak kampüse varan bilimadamı, mektupları, derneğin kampüsteki şubesine en yakın posta kutusuna koydu. Böylece, birçok kız öğrencinin başını belaya sokacaktı.

Ivins’in psikiyatristi Jean C. Duley, saygın bilimadamının bir "intikam cinayeti" işleyebilecek yapıda olduğunu kabul etti. Birçok doktorun da, Ivins için "cinayete meyilli sosyopat" teşhisi koyduğu ortaya çıktı. Şimdi, ABD hükümetinin, Ivins’in sağlık durumuna rağmen ona, dünyanın en tehlikeli toksinleriyle çalışmak için devlet izni vermesi tartışılıyor.

Çılgın bilim adamı

ABD’nin önde gelen biyolojik savaş uzmanlarından Bruce E. Ivins (62), şarbon saldırılarının şüphelisi olarak hakkında dava açılacağını öğrenmesi üzerine geçen salı günü intihar etti. Maryland eyaletinde bulunan Fort Detrick’deki biyolojik savunma laboratuvarlarında çalışan Ivins’in, yakalanacağını anlayınca ilaç içtiği sanılıyor. Evli ve iki çocuk babası Ivins tutuklanıp yargılanmaya başlasa ve suçunu kabul etmediği halde suçlu bulunsaydı, muhtemelen idam cezasına çarptırılacaktı.

.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr